diş teli fiyatları

Ağır ceza avukatı görevleri nelerdir?

Ağır ceza avukatı görevleri nelerdir?

İçindekiler

Ağır ceza avukatı nedir?

Ağır ceza avukatı, hukuk alanında uzman kişilerden oluşan bir suçun işlendiği veya işlenmiş olma iddasına dayalı olarak gözaltı, soruşturma süreçlerinde şüphelilere, sanıklara veya şikayetçilere hukuki destekte bulunarak gerekli mecralarda destekte bulunan hukuk adamları diye açıklayabiliriz.
Ağır ceza avukatları, müvekkillerini polis, jandarma ve savcılık gibi yerlerde savunurken tamamen hukuki kurallar çerçevesinde olduğundan emin olarak davranmaktadır. Bir ağır ceza avukatı müvekkilinin suçsuzluğunu ispatlamaya çalışması ve bunun ceza hukuku çerçecesinde uzman bilgisiyle hareket etmesi anlamına gelmektedir. Aynı şekilde avukatlar müvekkillerinin maduriyetini düşündükleri durumlarda onları savunarak gerekli yerlerden şikayetçi olurlar ve müvekkillerinin yerine vekaleten hukuki yolları izlerler.

Ağır ceza avukatları başlıca özellikleri arasında hukuk alanında uzman olduklarını söyledik. Bunun en belirgin özelliği ani durumlarda sağlıklı kararlar ile müvekkilini gereksiz suçlamalardan koruyabilmelidir. Belli başlı bazı kuralları bilmek ağır ceza avukatlığı için yeterli olmayacaktır. Çünkü müvekkillerin korunması Ağır ceza hukuku’nun en derin yerlerineki küçük bir maddede yatıyor olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak avukatların belirli kategorilerde çalışması tercih edilir. Ağır ceza avukatlarının baktığı davaların, diğer avukatlık kategorisinde tutulamayacağı aşikardır. İş hukukundan örnek verelim, iş  veren hakları, işçi hakları ve iş güvencesi gibi başlıklar altında inceleme yaparsak genellikle bu hakların alt kategorilerinde bir ikilemlik vardır. Müvekkil savunması anasaya kurallarına göre belli başlıklarda savunma yapılacaktır. Yani iş verenin bazı kuralları vardır, bu kurallar yerine getirildiği taktirde
işveren içinde haklar oluşmuş olacaktır. İş hukuku üzerine uzman bir hukukçu iş hukuku kurallarını tamamen ezberlermiş öğrenmiş ve anlık
kararlarını ona göre veriyor olacaktır. Ama iş hukuku uzmanlığı olan bir avukata Gayrimenkul hukundan uzmanlık beklemek zordur. Ceza avukatı ‘da aynı şekilde böyle olmalıdırlar. Bir çok davaya bakmak yerine uzman bir şekilde tek bir ağır ceza suçları ile ilgilenerek çalışmalıdırlar. Böylelikle ağır ceza konusunda avukatlar müvekkillerine profesyonel destek sağlayabileceklerdir.

Ağır ceza avukatı görevleri

Ağır ceza avukatı, hukuk alanında görev tanımı yapılmış bir avukatlık hizmeti değildir. Türkiye’de avukatlıkta Ağır ceza avukatı ile ilgili uzmanlık branşı mevcut değildir. Ağır ceza avukatı genel olarak halk arasında belirlenmiş bir terim diyebiliriz. Ağır ceza mahkemesinde görülen mahkemelerdeki hizmetlerinden veya ağırlık olarak çalışmalarından dolayı halk arasında böyle bir terim uygun görüşmüştür.

Ağır Ceza Avukatı – Müvekkil Savunma

Savunma, müvekkile bir suçlama yapılması ile başlar. Ceza avukatının görevi bu suçlamalara karşı müvekkilini en iyi şekilde savunmaktır. Savunma işlemi suçlamanın doğru şekilde araştırarak hukukun en sağlıklı şekilde yerini bulması için müvekkilin savunma hakkını icra ederler. İddianame yargılanan kişiye karşı iddaların toplu şekilde sunulduğu belgedir. Savcılık tarafından mahkemeye sunulan iddianamede mahkeme tarafından kabul edildiğinde dava işlemi başlayacaktır. Ağır ceza avukatı dava süresince yapacağı savunmada iddia makamının suçlamalarındaki noktaları mahkemeye sunarak itiraz ettiğini anlatmalıdır.
Ağır ceza avukatı savunmasında suç vasfına dikkat etmelidir.  Suça dair iddialar,  suçun nitelendirilmesi ve suçun unsurlarının oluştuğunu ispat etme faaliyetidir. Suç vasfını doğru tespit etmek, suç vasfına ve unsurlarına göre yerinde bir savunma yapmak çok önemlidir. Avukat, savunma işlevini yerine getirirken savunmanın çerçevesini suç vasfının özelliklerine göre belirlemelidir.

Adam Öldürme Suçu ve Ağır Ceza Avukatı

Kasten adam öldürme suçu, gerek suçun niteliği gerekse ceza miktarı yönünden savunmanın ağır ceza avukatı aracılığıyla yapılması zorunlu olan suçlardandır. Avukat, kasten adam öldürme suçunun basit veya nitelikli hallerinden hangisinin işlendiğine göre iddia ve savunma hazırlar.
Suçun nitelikli hallerini ispat etmek bazen zor olabilir, ceza avukatı bu hallerin ispatlanması açısından iddia faaliyetine katkı sunabilir. Adam öldürme suçunun nitelikli hallerinin gerçekleşip gerçekleşmediği tarafların olay öncesi, olay sırasında ve sonrasındaki davranışlarını incelemek gerekir. Avukat, bir kasten adam öldürme vakıasını incelerken vakıanın tüm aşamalarını bir bütünlük içinde incelemelidir. Suçun nitelikli hallerini ortaya çıkarmak ince bir ayrıntının fark edilmesine bağlı olabilir. Adama öldürme suçunun nasıl gerçekleşebileceğine dair çok geniş bir perspektifle hareket edildiğinde
suçun ispatına dair ayrıntıların gözden kaçması engellenir. Ağır ceza avukatı, kasten adam öldürme suçunda haksız tahrik bulunup bulunmadığını özellikle araştırmalıdır. Suçun haksız tahrik altında işlenmesi halinde faile verilecek cezada
indirim yapılabilecektir. Haksız tahrikin derecesi yapılacak indirimin oranını da belirleyecektir. Olayda haksız tahrik olup olmadığı, haksız tahrik varsa ne derecede olduğu ceza avukatı tarafından araştırılmalıdır.

Meşru müdafaa (meşru savunma) da adam öldürme suçu açısından avukatın dikkat etmesi gereken bir kavramdır. Meşru müdafaa halinde faile ceza verilmez. Filin meşru savunma altında işlenip işlenmediği çok hassas bir değerlendirme gerektirdiğinden ceza avukatı, bu hususa dair delillerin soruşturma aşamasından itibaren toplanmasını ve meşru savunmanın ispatlanmasını sağlamalıdır.

Puan ver post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir. | Diş teli
Diş Teli Fiyatları | Wifi şifre kırma | Porselen Diş…