Fidye virüsü ‘Bad Rabbit’e dikkat edin.

Fidye virüsü ‘Bad Rabbit’e dikkat edin.

Dünya üzerinde son yıllarda çok fazla duyduğumuz virüs türlerinin başında fidye yazılımları gelmektedir. Farklı farklı bir çok şekilde bize zarar veren yazılımlar artmaya başladı. Bazıları dosya formatlarını değiştirirken bazıları da tamamen kilitliyor.  Fidye yazılımı olarak bilinen bir virüs çeşidi de ‘Bad Rabbit’(Kötü Tavşan) fidye virüsü Türkiye’de mağdur etmeye başladı. Fidye virüsü bilgisayarınızı kilitledikten sonra açılmasının bedeli ise 300 dolar.

Son zamanlarda internette gittikçe yayılan bir çok fidye yazılımı biliniyor. Genellikle fatura ve ekstreler şeklinde mail yoluyla bilgisayar kullanıcısına ulaştırılan virüsler bir çok kişiyi bilgisayarına zarar veriyor. Rusya’da İnterfaks haber ajans sistemlerini ve yine Rusya’daki Fontanka gazetesi cihazlarına virüs bulaşarak kilitlemesi ile ortaya çıktı. 23 Ekim’de ilk saldırılarına başlayan virüs çok kısa sürede Ukrayna’da Enformasyon Bakanlığı, Sivil Havacılık, Kiev Metrosu ve Odessa Havalimanı gibi kuruluşların bilgisayarlarını da kilitledi.

Önceki yazılımlara benzerliği ile bilinirken ama diğerler yazılımlara göre yakalanması daha zor olduğu belirtildi. ‘Bad Rabbit’in saldırıları üzerine adı çokça bilinen anti virüs yazılım şirketi olan ESED ve Rusya merkezli GROUP-IB bilgisayar güvenlik firması, virüsün ‘Adobe Flash Player’ güncellemesi gibi gözüktüğünü ve bilgisayara bu şekilde bulaştığını tespit ettiler.

Bilgisayara bulaştıktan sonra bilgisayar sahibine 48 saatlik sayaç ekranı çıkarak kırmızı bir yazı ile 300 dolar ödemesi uyarısı veriyor. Bir bitcoin satış sitesi aracılığı ile 0.05 bitcoin ödenmesi isteniyor.

Başka bir anti virüs yazım firması olan Kaspersky Lab fidye yazılımının Ukrayna ve Rusya sonrasında sırada Almanya ve Türkiye’ye saldırıya başlandığını bildirdi, ancak bu saldırıların şimdilik çok az seviyede olduğu bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası yolu gösterir.
Diş Teli Fiyatları | Wifi şifre kırma | Dumpper | Magazin Haberleri