Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte Diş Ağrısı

İçindekiler

Hamilelik döneminde diş ağrısına sebep olan şeyler ve bu diş ağrısından en etkili ve doğal şekilde nasıl kurtulabileceğiniz hakkında bir kaç yöntemden bahsetmek istiyoruz. Bu yöntemler bir çok kişi tarafından denenmiş olan ve etkisi görülmüş yöntemlerdir. Ama unutulmamalıdırki bütün insanların bünyesi ve sağlık durumları aynı değildir.

Sorun yaşanan durumlarda kesinlikle doktor tedavisi görülmesi gerekmektedir.

Daha önce diş ağrısına ne iyi gelir yazımızda genel durumlarda etkisi olan organik içecek ve gıdalardan bahsetmiştik ve aynı zamanda en etkili ilaç önerisinde de bulunmuştuk. Ama hamilelikte diş ağrısı biraz daha farklı bir konu. Çünkü çocuk sağlığı için kullanılan yöntemlere daha çok dikkat edilmelidir. Özellikle ilaç kullanımı kesinlikle doktor onayı ile yapılmalıdır. 

hamile diş ağrısı

Hamile kadınlarda diş ağrısı için yöntemler

Daha önce belirttiğimiz gibi hamilelik durumunda ilaç tüketme şansı olmadığı için hamilelik durumunda diş ağrısını organik yollar ile çözülmesi gerekmektedir. Bunun için bir kaç yöntemden bahsedelim.

  • 1 diş sarımsak ve 1 çay bardağı sirkeyi cezve içerisinde 3-4 dakika kaynatın.
  • Kaynayan karışım ılık hale geldiğinde karışımı gargara olarak ağzınızda çalkalayın.
  • Özellikle de gargarayı ağrıyan dişinizin olduğu bölgede dolaştırın. Belirli bir süre sonra ağrıyan dişinizin uyuşacağını göreceksiniz.
  • Aynı zamanda sarımsak ve sirkenin hamileler üzerinde hiç bir yan etkisi yoktur. Sınırsızca yutmamak şartıyla diş ağrısı için kullanabilirsiniz.

Çürük Diş veya Dolgu Diş Ağrısı

Ağrı yapan dişiniz çürük veya dolgulu ise dişinizde gizli iç çürüme yada iltihap olabilir.

Bunu anlamak için, metal çay kaşığı ile dişinizin üst kısmına hafifçe vurun, eğer ağrıyı dişinizin alt bölgesinde hissediyorsanız büyük ihtimalle dişiniz sinir seviyesinde olup kanal tedavisi yaptırmanız gerekiyordur. Fakat kaşığı dişinizin yan tarafına vurduğunuzda daha büyük bir ağrı hissediyorsanız bu ağrının çürük, iltihaplı bölge ağrısı veya geçici bir ağrı olduğunu anlayabilirsiniz. Kesin bilgiler için doktor kontrolü şarttır.

Karanfil Diş Ağrısına iyi Gelir!.

Diş ağrısı için özellike karanfilin doğal bir ağrı kesici olduğu söylenmektedir. Özellikle hamile kadınların doğal ağrı kesiciler kullanması gerektiği bu durumlarda hamilelikte diş ağrısı durumlarında kesinlikle denenmelidir.

Diş ağrısı durumlarında kesinlikle dişe aspirin kolonya veya alkol benzeri maddeler koyulmamalıdır. Bu durumlar hamilelik durumlarında çok daha tehlikelidir. Bunun yerine karanfil yağı veya kuru karanfil ile ağrı tedavi edilebilir.

Ağrı oluşumlarında etki eden bakterileri öldürmek için kullanılan Eugenol diş macunlarında olduğu gibi karanfilde de bulunmaktadır.
  • Tedavisi: Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

 

Kayıp dişleriniz için son yılların en çok önerilen yöntemi olan implant hakkında bilgi almak için implant fiyatları makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.