Otofaji nedir?

Otofaji, insanın kendi vücudundaki bir yeri veya uzuvlu yeme isteği, takıntısıdır. Tırnak yeme alışkanlığı, parmak ısırma, dudaklarındaki deriyi koparmak gibi örnekler verebileceğimiz alışkanlık haline otofaji denir.

Otofaji nedir?

Genellikle tehlikeli olarak bilinmese de ileri seviyeleri tehlikeye yol açabileceği düşünülüyor, onlara da örnek verecek olursak

sürekli kendine küçük zararlar verme eğilimleri olabilir. Hepimiz öğrencilik zamanlarımızda iğneleri parmak uçlarımıza batırmışızdır. Bunu alışkanlık haline getirmek otofaji’ye örnek olabilir. Dahada ileri seviyelerinde görüldüğü söylenen yamyamlık belirtileri de görülebilir. Kendi etini koparmak, kemiklerini kemirmek gibi belirtileri de görüldüğü söyleniyor.

OTOFAJİ NEDİR SEVİYELERİ VE BELİRTİLERİ

Bir çok kişide çoğunlukla otofaji‘nin ilk evreleri görülür diyebiliriz, sinir ve stres anlarında kontrolsüz olarak veya bir düşünce esnasında kendi vücudunuzda bir uzuvla oynamak bunlara örnektir. Ama ilerleyen seviyelerde kendine zarar verme eğilimleri bulunduracak olan hastalarda kesinlikle psikolojik destek almaları önerilmektedir.

Bu rahatsızlığın ilerleme süreçlerinde destek alınmazsa, kontrolden çıkabileceğine ve yamyamlık ile sonuçlanabileceğine önemle dikkat çekmek istiyoruz.

Güncelleme – Ak Parti Belediye Başkanlığından İstifa Eden Ahmet Edip Uğur, İstifa konuşması esnasında ‘otofaji‘ kelimesini kullanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası yolu gösterir.
Diş Teli Fiyatları | Wifi şifre kırma | Dumpper | Magazin Haberleri