Wifi Şifre Değiştirme – Wifi Modeme Yeni Şifre Koymak

Güvenliğiniz için internetinizi tek başınıza kullanmanız önemlidir. Bunun için belirli aralıklarla şifre değiştirmeniz önerilir. Peki ama internet şifresini değiştirmek çok mu zor?

Wifi Şifre Değiştirme – Wifi Modeme Yeni Şifre Koymak

Wi-Fi yani Wireless, modemde bulunan interneti kablosuz olarak dağıtım yapabilen bir bağlantı çeşitidir. Wifi bağlantıları sayesinde kablosuz olarak belirli limitler çerçevesinde kablo bağlantısı olmadan internete bağlanma imkanımız oluyor. Ama tabiki mesafe uzaklığı durumu nedeniyle bilgimiz dışında modem açıkları kaynaklı olarak wifi şifresi çalma durumları olabiliyor. Bu nedenle belirli aralıklarla wifi şifresini değiştirmek sağlıklı olacaktır.

Buna bir bakın: Wifi Şifre Kırma

Ülkemizde en çok kullanılan internet sağlayıcı ve altyapı nedeniyle tercih edilen firma Türk Telekom İnternet hizmetleridir. Bu nedenle ilk önce TTNET wifi şifre değiştirme konusunu anlatmakta fayda var. Şifrenin değiştirilebilmesi için ilk önce modem arayüzüne giriş yapılması gereklidir.

Modeme bağlantı yapabilmeniz için iki seçeneğiniz bulunuyor.
Birincisi Wifi ağına bağlı olmalısınız, yada şifrenizi unuttuysanız kablo ile modeme bağlanmanız gerekli.

TÜRK TELEKOM MODEMLER İÇİN WİFİ ŞİFRE DEĞİŞTİRME

Türk Telekom bir çok marka modem ile çalışmaktadır. Ama temeli genellikle aynıdır ve arayüzleri en kolayları tercih edilir. Genellikle TP-Link veya Zyxel Modemler tercih edilir. Arayüze giriş yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz ve menüden Kablosuz Bağlantı sekmesinden Güvenlik sayfasında yeni şifrenizi girebilirsiniz. Bu menü bazı modemlerde direk olarak wifi şifre değiştirme olarak görülebilir.

WİFİ ŞİFRE DEĞİŞTİRME VİDEO ANLATIMI

Türk Telekom modemler arayüzüne giriş için aşağıdaki adımları takip edin.

  1. Google Chrome, Mozilla veya İnternet Explorer web tarayıcılarından herhangi birisini açın.
  2. Üst kısımda bulunan site adresi kısmına, 192.168.1.1 yazın ve enter basın. Eğer herhangi bir sayfa gelmezse. 192.168.2.1 adresini yazarak deneyin.
  3. Kullanıcı adı ve şifre ekranı gelecektir. Bu kısımda  modem türlerine göre değişen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanız gerekli. Genellikle ttnet modemleri tek bir şifre ile gelmektedir ama nadiren de olsa modem orjinal şifresiyle karşılaşabilirsiniz.

Kullanıcı adı: admin Şifre: ttnet
Kullanıcı adı: admin Şifre: turktelekom – Türk Telekom İnternet adı ile gelen modemler için olan şifreleri deneyerek panele giriş yapın.

Eğer bu Kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile modeme giriş yapamıyorsanız, Üretime özel şifre düzenlenmiştir bu şifreyi modem altında veya etiketleri üzerinde belirtilmiştir.

Bu konunun detaylı anlatımı için TTNET Modem Şifresi Değiştirme konusunu inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası yolu gösterir.
Diş Teli Fiyatları | Magazin Haberleri