Bilgisayar Hergün Otomatik Saatinde Kapansın

Bilgisayarınızı otomatik olarak kapatmak için piyasada farklı birçok yazılım mevcut. Sizlere program kullanmadan bilgisayarınızda yapacağınız birkaç değişiklik ile bilgisayarınızı nasıl otomatik olarak kapatabileceğinizden bahsetmek istiyorum.

Bilgisayar Hergün Otomatik Saatinde Kapansın

bilgisayar-otomatik-kapatma

Görev Zamanlayıcısını çalıştırıyoruz ve “Görev Oluştur” butonuna basıyoruz. Yeni görev ekranı resimdeki gibi karşımıza geliyor. Bu ekranda dikkat etmemiz gereken “Kullanıcı oturum açmışsa da açmamışsa da görevi çalıştır” işaretliyoruz. Sonrada “Tetikleyiciler” sekmesine gelip “Yeni” butonuna basmak. Bu ise görevimizin ne zaman başlayacağını seçmemize yarayacaktır. Görevi başlat kısmında “İş istasyonu kilitlendiğinde” seçimini yaptım böylelikle bilgisayarımız boşta kaldığı zaman yani kullanılmadığı zaman parola sorma ekranına dönecek ve oturumu kapatmış olacak. İşte bu durumda görevimiz çalışacak ve PC otomatik olarak kapanacak.

bilgisayar-otomatik-kapatma2

Önemli olan PC’yi ne zaman kapatmak istediğimiz ben bilgisayar boşta kaldığında yani kullanılmadığında oturumu kilitleyeceği için “İş istasyonu kilitlendiğinde” seçimini yaptım. Böylelikle PC’yi kullanmadığım zaman kendini kapatacak.

bilgisayar-otomatik-kapatma3

Tamam butonuna basıyoruz ve “Eylemler” sekmesine geliyoruz. Yani bilgisayarımızı oturum kilitlendiğinde otomatik olarak kapatmasını sağlayacağız. “Eylemler” sekmesi altında “Yeni” butonuna basıyoruz ve “Program/Komut dosyası” bölümüne “Shutdown.exe” yazıyoruz. Hemen altındaki değişkenler bölümüne ise ” -s ” ve ” -f ” parametrelerini ekliyoruz.

bilgisayar-otomatik-kapatma4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.