E-Devlet Haciz Sorgulama

E-Devlet hizmetleri arasında internet üzerinden Haciz Sorgulama imkanınız var. E-Devlet’e giriş yaparak online olarak üzerinize bulunan haciz işlemlerini E-Haciz üzerinden takip edebilirsiniz.

Kişilerin devlete olan borçlarının ödenmemesine karşın şahısların bankalarda bulunan hesaplarına ve hesap içeriklerine haczetmelerine ve yapılan işlemelere e-haciz denilmiştir ve E-Devlet üzerinden kontrolü ağlanmaya başlanmıştır. Kişiler internet üzerinden artık E-Haciz sorgulaması ile işlemlerini yapabilecek.

E-Haciz uygulaması şimdilik sadece kişilerin devlete yönelik borçları üzerine uygulanırken, hizmetin diğer haciz işlemlerine uygulanıp uygulanmayacağı henüz bilinmiyor.

E-Devlet Haciz Sorgulama

İçindekiler

E-Devlet üzerinden vatandaşların bir çok işlemi sorguladığı günümüzde kişilere yönelik tüm borçaların listeleneceği öngörülebilir. Kısa zamanda şahıs davaları sonrasında karar verilen haciz işlemleri sorgulamalarıda yapılma ihtimali yok sayılamaz.

E-HACİZ İŞLEMLERİ NASIL İLERLİYOR

Haciz SorgulamaKişilerin uzun sürelerce devlete olan borcunu ödememesi durumunda öncelikle borçlu kişilere 7 gün içerisinde bilgilendirme geçiliyor. Borçlulara bilgi gönderiminden 7 gün sonra vergi dairesinden bütün bankalar ile iletişim kurarak ‘borçlu kişinin banka hesaplarında parasının olup olmadığını sorguluyor. Sorgulama sonrasında E-haciz işlemi başlatılıyor ve borçlu kişinin bankalarda bulunan en küçük miktarlara kadar bloke konuluyor.

Bloke borçlu kişilerin sahip olduğu altın, dolar ve farklı kaynaklar halinde bulunan herşeyi kapsıyor, kredi kartında bulunan fazla para mevcutsa onada bloke konuyor.

Bloke sonrasında hesaplardaki miktar gözüksede, harcama veya transfer yapmaları söz konusu olamıyor.

E-HACİZ NASIL KALKAR | NE ZAMAN KALKAR

Bloke koyulduktan sonra 10 – 15 gün arasında borç ödenmemişse yada yapılandırma yapılmamışsa bloke koyulan hesaplarda borcu ödeyecek miktarda para bulunması halinde hesaptan para çekilerek borçlunun borcu kapatılıyor.

Borcu ödeyebilecek kadar yeterli para yoksa borcun %10’luk kısımı çekiliyor ve sonrasında bloke kaldırılıyor. Sonrasında hesaba para girişlerinde borç bitimine kadar, borcun en az %25’i kesilerek e-haciz uygulanıyor.

E-HACİZ SORGULAMASI YAPMA

Başlatılan herhangi bir e-haciz işleminizin olup olmadığını sorgulamak için online olarak Gelir idaresi başkanlığı resmi sitesine girip sorgulama yapılabilmektedir.

Daha kolay bir şekilde E-Devlet üzerinden giriş yaparak da E-Haciz sorgulaması yapabilmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.