Ejderhaların Annesi Khaleesi Daenerys Targaryen

İsminin telaffuzunun doğruluğundan bile emin değilim ama Game Of Thrones dizisinin yayınlandığı dönemden beridir bir kez bile izlememiş birisi olarak, Khaleesi bölümleri beni kendine çekiyor. Hayır sapık değilim, yani öyle düşünüyorum. Karaktere gerçekten inanılmaz derecede yakışan ve belkide ejderhaya binmesi dışında kendisini sevdiren şey oyunculuğu üstlenen Emilia Clarke dir diyeceğim ama şimdi fotoğraflarına baktım yok Khaleesi bir başka büyüleyici. O zaman iki seçenek kalıyor geriye. Ya ben sapığım yada kadın ejderhaya bindiği için çok etkileyici. Bence ikinci tercih kesinlikle doğru. Her neyse Khaleesi nereden gelmiş ne yapmış konularına pek girmiyorum ben sadece dediğim gibi Khaleesi bölümleri izleyip geçtim.

Karşıma en etkileyici girişini, anladığımız kadarıyla kabile şefimi desek devlet başkanımı desek öyle bir şey olan Khal Drogo evlenme ritüeli gibi bir şey yaparken görüyoruz. Eğer yanlış biliyorsamda zaten umrumda değil. Olay Khaleesi’nin At Kalbi Yemesi. Kadın atın kalbini yiyor lan düşünebiliyor musunuz.  Buda bana göre çok etkileyici. Bir kadın at kalbi yerken bu kadar etkileyici olamaz diyorum kendi kendime.

İşte Khaleesi’nin at kalbi yediği sahne.


Tabi Drogo ile Khaleesinin mutlu bir hayatı başlar bir çok sahne geçer  bir çok olay olur yüzüysel alırsak bir şekilde Drogo yaralanır ve ölmek üzeredir. Karaktersiz kabilesi tabi ki onun yerinde gözü olan insanlar hemen kendini belli eder. Oradan bir büyücü çıkar ve derki

” – Bak Khaleesi ben seni severim, Dragoda oğlum gibidir ben kurtarmaya bir çalışayım büyü cin çubuk çaput ne varsa halledicem ama ilk önce Dragonun atını keseceği kanıyla yıkayacağız.”  Khaleesi şok tabi ee ne kaldı der bana. Tabi adamlar için at çok önemli resmen adamın liderliği sarsılıyor at gidince. Tabi Khaleesi ben ne yapayım Dragosuz hayatı kes gitsin atı der. Drago sonrasında yaşarda buna yaşamakmı denir. Dağ gibi adamın sadece gözler harekette.

Khaleesi gider sorar cadıya, hacı bu ne iş diye. Cadıda sakin bir şekilde. Yaşıyor mu? yaşıyor, güzelim sen ona bak der. Khaleesiyle dalga geçmek nedir, tamam o zaman ejderhalar yok ama sonuçta kız yanmıyor. Khaleesi diyorku Dragom bu şekilde yaşamayı hak etmiyor, öldüreyim daha iyi diyor ve boğuyor adamı.  Cenazesi yakmalı falan zaten o ara cadıyada kızgın tabi bunu bağlatıyor Dragonun olduğu yere veriyor ateşi, veriyor ateşi. Sonra Ejderha yumurtalarını da alıp kendinde gidiyor ateşe. Sabah kadar yanıyor çadır. Tabi sabah gidiyor arkadaşları Khaleesiye bakmaya 3 tane ejderha yavrusu ile küllerin içinde oturuyor.

Tabi artık Ejderhaların Annesi diye nam salıyor. Sonrası zaten savaşlar vs. Bir çok video’sunu youtube üzerinden bulmanız mümkün. Tek hayranı ben değilim diyorum size. Ha birde bahsetmeden geçemiyorum tabi Khaleesi büyük düşünüyor dünyayı alacak heralde hemen ordu arayışına giriyor ve diyor ki dünya üzerinde en iyi düzen ile yetiştirilmiş ordu olan lekesizleri alayım. Veriyor ejderhanın birisini alıyor lekesizler’i. Sonra orada bir hile hurda yapıyor pek onaylamasak da Astapor’un kendi orduyla askerleri öldürtüyor kaleyi alıyor. Ejderhayada adamı öldürtüyor. Oh herşeyin sahibi khaleesi…

Ve son olarak hâla sizde Khaleesi hayranlığı uyanmadıysa birde alttaki sahneyi izleyin. Bir kadındaki sesin bu kadar etkileyici olması gerçek dünyadaki ağzını gere gere konuşan fok balıklı kadınları bir kaç dakikalığına unutturarak hayal dünyasına götürüyor.

Astapor’u aldıktan sonra Meereen’a saldıran Khaleesi etkileyici bir konuşma yaparak. Hiç savaşmadan kaleyi almıştır. Özgür insandan daha çok köle olan ülkelerde savaşmak için zorlanan askerlere özgürlük vermeyi vaat eden Khaleesi ve bunu Astaporda yaptığını kanıtladıktan sonra zaten kalede karşısında savaşacak kimsede kalmamıştır.


28 Temmuz 2017

Bir cevap yazın

Buraya 16 kez yorum yapılmış “Ejderhaların Annesi Khaleesi Daenerys Targaryen

  1. Khaleesi gerçekten sesi ve oyunculuğu güzelliği ile etkileyici ama yaşamı biraz sıkıntılı hep hırsı için daha çok kazanmak için yapıyor her şeyi kardeşi kadar aç gözlü gibi hissettiriyor kendisini

  2. video paylaşımın çok güzel olmuş yerli yapım video olursa dahada iyi olur diye düşümüyorum

  3. Merhaba dizinin 7. sezonundayım ve inaının güzel dizi sürükleyici yani , fakat çok müstehcen ve edepsiz sahne var , ileri aldırmaktan film kopuyor bazen

  4. Güzel paylaşım videolar sıkıcı değil gayet akıcı ve izlettiriyor kendini teşekkürler.

  5. o ejderhaları kendi mi doğurdu, ben orayı anlamadım 🙂 yazı içindeki .. çok ta umrumda.. gibi metinler süper olmuş 🙂

  6. ya bırakın bu ejderha mejderha işlerini. Bana hiç ilginç gelmiyor artık. Sıkılıyorum bu tür filmlerden

  7. yazının başlığı çok dikkat çekici olmuş ama bilenlerin gözünün önünde Khaleesi canlanmıştır diye düşünüyorum.

  8. Dizinin harika görsellere sahip olmasının yanında. Güzel paylaşım videolar sıkıcı değil gayet akıcı ve izlettiriyor kendini teşekkürler.

  9. Valla izlemeyim izlemeyim diyordum ama bu yazıyı okunca acayip iştahım kabardı. Hemen izlemeye başlıyorum