Evdeki Haşerelerin Sağlığa Zararı

Özellikle ev hanımlarının korktuğu veya sevmediği küçük haşereler bir çok evin huzurunu bozan canlılardan. Peki sağlık açısından nasıl zararları var?

Evdeki Haşerelerin Sağlığa Zararı

Haşereler doğal ortamda binlerce çeşidi olan ve dünyada en fazla türe sahip olan canlılardan biridir. Türkiye’de de bütün dünyada olduğu gibi zararlı böceklerden, haşerelerden kurtulmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Haşerelere karşı ilaçlama yoluyla mücadele edilmektedir. Kişisel mücadelenin çok zor olduğu ve ilaçlama şirketleri tarafından kontrol altına alınması gereken böcekler sağlığa oldukça büyük zararlar verebilmektedir.

PEKİ, EVDEKİ HAŞERELERİN ZARARLARI NELERDİR?

Haşereler insan sağlığı için ölümcül tehdit oluşturabilecek sağlık sorunlarına neden olur. İnsanları çeşitli şekillerde zehirleyerek ya da yiyecekler üzerinde bozulmaya neden olarak ve daha birçok yolla insan sağlığına zarar verebilmektedirler. Haşereler genelde mikroplu ortamlarda oluştuğu için üstünde çok çeşitli bakteri ve mikroplar bulundururlar. Bu sebeple gezindikleri her yere bu mikroorganizmaları taşırlar. Haşereler açıktaki besinleri tüketirken bıraktıkları dışkı, salya ve yumurta ile insan sağlığına çok büyük zarar verirler.

Öldüklerinde bile yumurta bırakmaya devam eden bu zararlı canlıların üstünde dolaştığı tabak, bardak gibi eşyaları kullanmak insan sağlığı açısından tehlikelidir. Bu nedenle haşerelerle mücadeleye erken başlanmalıdır. Haşere insanı ısırdığında kan emmez. Bu sebeple zararsız organizmalar olarak bilinir. Ancak dolaylı yollarla taşıyabilecekleri hastalıklar konusunda bilinçli olmak ve vakit kaybetmeden ev içindeki haşerelerle uzman desteği almak suretiyle mücadele etmek sağlık açısından bir gerekliliktir.

Haşereler insanları zehirlemekle kalmaz yalnızca ortamda bulunmaları ile de insan sağlığını tehdit edebilirler. Nefes daralması, astım, bronşit, çeşitli deri hastalıklarının yanında göz hasarı, felç gibi hastalıklara neden olurlar. Haşereler insan sağlığına ek olarak evcil hayvanlara da zarar verir. Örümcek, arı, pire, kene ve uyuz gibi haşereler evcil hayvanlara en çok zarar veren haşerelerdir.

EVDEKİ HAŞERELERDEN KURTULMA YOLLARI

Haşerelerle mücadele ederken hastalıklarla ve maddi zararla karşılaşmamak için etkin yöntemlerle ilaçlama yapılmalıdır. 

HAŞERE İLAÇLAMASI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İlaçlamanın insan sağlığına zararlı olmaması için sağlık bakanlığından onaylı bir ilaçlama firmasıyla irtibata geçilmelidir. İlaçlama yapılırken ilaçlamayı yapacak kişide gerekli ekipmanların olması gerekir. Ayrıca böcek ilaçlaması yapılacak saatlerin gece saatlerine denk getirilmesi gerekir. Çünkü haşereler gündüz saatlerini uykuda geçirir. Bundan dolayı gündüz saatlerinde yapılacak ilaçlamalar etkin sonuç vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası yolu gösterir.
Diş Teli Fiyatları | Magazin Haberleri