Hafıza Kartından Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Hafıza kartlarının kullanımı adeta çağı değiştirdi diyebiliriz. Telefon, müzik çalar, fotoğraf makineleri, video kaydediciler hatta drone gibi aklımıza gelen her türlü veri toplayan cihazda hafıza kartı kullanılıyor. Böyle kritik bilgileri kendisinde barındıran hafıza kartlarının boyutları da son zamandaki gelişmelerle birlikte oldukça küçüldü. Zaten yıllardır teknoloji dünyasının en büyük problemlerinin başında donanımların fazla yer kaplaması geliyordu. Hatırlarsanız ilk bilgisayarların bir oda boyutunda olmasının sebebi de buydu.

Hafıza Kartından Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Hafıza kartlarında sakladığımız önemli bilgiler bazen yanlışlıkla silinebiliyor ya da virüs bulaşıp dosyalar erişilmez hale gelebiliyor. Bu durumlarda çözüm ise EaseUS firmasının üretmiş olduğu güçlü yazılım EaseUS Data Recovery Wizard Free programı. Ücretsiz olarak edinebileceğiniz programla 2 GB’ta kadar verinizi tamamen ücretsiz olarak kurtarabilirsiniz. 2 GB’lık kurtarma hakkı için programı sosyal medyada paylaşmanız gerekiyor. Program hafıza kartınızın içindeki fotoğraf, video, müzik, ofis dökümanları ve diğer dosyalarınızı kurtarmayı sağlıyor.

EaseUS Data Recovery Wizard Free Nasıl İndirilir ve Dosya Kurtarılır?

Programı aşağıdaki link aracılığı ile bilgisayarınıza kolayca indirin. Linke tıkladığınızda açılan sayfanın üst kısmında Free Download yazan kısma tıklanız yeterli olacaktır.

https://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm

Bilgisayarınıza indirdikten sonra kurulumunu yapın ve kurtarmak istediğiniz hafıza kartını bilgisayarınıza bağlayın. Windows ya da Mac bilgisayarlarınız olsa da programı yükleyip kurtarma yapabiliyorsunuz.

Hafıza kartını bağlayıp programı çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir seçim ekranı gelecek. Bu ekrandan hafıza kartının içinde bulunduğu disk sürücüsünü seçin ve ekranın sol alt köşesindeki Tara butonuna tıklayın.

Tarama işlemini başlattıktan sonra program hafıza kartınızı ve diskinizi taramaya başlayacaktır. Tarama ekranında sol alt kısımda kalan süreyi görebilirsiniz. Sürenin yazılı olduğu kısımdan tarama işlemini durdurabilirsiniz. Eğer aradığınız dosyayı ekranda gördüyseniz tarama işlemini durdurup kurtarma yapabilirsiniz. Tarama işlemine devam edip tüm dosyaların taranmasını bekleyip sonrasında ekrandan seçim yapabilirsiniz tercih size kalmış.

Son aşamada ise bulunan dosyalar arasından seçimlerinizi yaptıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde bulunan Kurtar butonuna basarak dosyalarınızı geriye getirebilirsiniz. Kurtarma işlemi sonrasında hafıza kartınızdaki veriler bilgisayarınıza kopyalanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.