Hizmetleri En Çok Aksayan Sektörler

Hizmet bir kurumun ya da işletmenin en önemli başarı kıstaslarından birisidir. Faaliyet gösterilen sektör ne olursa olsun, üretim kalitesi kadar satış süreci, öncesi ve sonrasında yaşanacak direk ve dolaylı hizmetlerde işletme için önem arz eder. 

Hizmetleri En Çok Aksayan Sektörler

İçindekiler

Kurumsal firmalar bu konuda bilinçli bir politika izliyor. Genel olarak ince eleyip, sık dokuyan hata payına pek şans vermeyen çalışmalar ve disiplinlerle ilerliyor ancak bazı sektörlerde hizmet unsuru yönetim ve insan inisiyatifine göre affedilmez hatalara yol açabiliyor. Bu sıkıntının en çok hissedildiği sektörlerin başındaysa turizm sektörü geliyor.

NİTELİKLİ PERSONEL EN BÜYÜK SIKINTI

Pek çok sektör bir yanıyla insan odaklı ancak turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin tamamında odak noktası direk  tesis ve insan üzerine kurulmuş durumda. Hizmet sağlayan tesis ve donanımı kadar o hizmetin aracısı olan hizmet insanları da bu tablonun aktörü. Hal böyle olunca tüketiciyi doğru yönlendiremeyen bir acente, beklentileri karşılamayan bir tesis, ihtiyaca cevap veremeyen tesisler ve hepsi sorunsuz olsa bile tesislerde hizmet insanı olarak görev yapanların eksiği tüm sistemin aksamına yol açabiliyor.
Bu konuda turizm sektörü çok zayıf çünkü nitelikli personel en büyük sıkıntıdır. Bunun da temeli daha fazla kar marjıyla çalışmak isteyen işletmelerin hizmet elemanlarına ayırdığı küçük bütçeler. Aslında kardan değil hizmetten tasarruf ediliyor, bu da dolaylı olarak tasarruf değil zarar kalemine işliyor.

EŞİT HİZMET KALİTESİ GÖZ ARDI EDİLEMEZ

Turizm hizmet sektöründeki aksaklık sorunu sadece personel niteliği ya da azlığı ile alakalı değil. İşletmecinin hizmet anlayışı da bu sorunun temelinde öne çıkan bir unsur. Örneğin vaat edilen bir hizmet yerine eşdeğer ama daha ucuza mal edilen bir hizmeti sunmak. Bu sezonu kurtaralım seneye bakarız anlayışı ya da işletmeyi tercih eden kitleye göre hizmet kalitesinde farklılık gösterme eğilimini en sık turizm hizmeti veren işletmelerde görmüyor muyuz?
Sürekli el değiştiren ve marka değerine önem vermeyen işletmeler başta olmak üzere o işletmelerle çalışan diğer çözüm ortakları da bu aksama olayından sorumlu oldukları için turizm sektöründe bazı standartların acilen oturtulması gerekiyor. Özellikle yerli turiste gereken ehemmiyeti vermeyen hizmet anlayışı hakim olursa, ilerleyen yıllarda turizm sektörünü iyi günlerin beklemediği aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.