İsveç Asgari Ücret 2022

İsveç Asgari Ücret 2022

İçindekiler

İsveç Asgari Ücret ücretleri, İsveç’te Hayat Pahalı mı, İsveç’te yaşam koşulları hakkında bilgi vereceğiz bu makalede.

Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav yarımadasında yer alan İsveç  Dünyada önemli ülkeler arasında yer almaktadır. Yaşam şartları açısından oldukça iyi bir konumda olan İsveç‘in nüfusu 2020 sayımlarına göre 10.377.781 kişi olarak bilinmektedir. İsveç’in hem en büyük şehri hem de başkenti olma özelliği gösteren Stockholm, oldukça popüler bir şehir olma özelliği ile dikkat çekmektedir.

Kaliteli iş gücü ihtiyacı sebebiyle dışarıdan göç alan İsveç kozmopolit bir yapıdadır. Ülkenin resmi dili İsveççe olsa da farklı kültürler sebebiyle ülkede konuşulan farklı diller vardır. Bölgesel dillerden bazıları Fince, Meänkieli, Laponca, Roman dili ve Yidiş olarak bilinmektedir.

İsveç Asgari Ücret 2022

İsveç dünyanın ekonomik olarak en gelişmiş ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında 24. sıradadır.  İsveç, Danimarka’nın ardından ikinci en yüksek toplam vergi gelirine sahip bir ülke konumundadır. Asgari Ücreti 2022 yılı itibariyle yaklaşık olarak 25 bin Kron olmakta bu rakam ise 43.813 TL, 2444 dolara denk gelmektedir. GSYİH’nın bir önceki yıla ait verilere göre büyümesi %3,6. Kişi başına düşen GSYİH 52,113 dolardır. İsveç, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden olmakla birlikte mevcut nüfusun asgari ücretle çalışma oranı oldukça düşüktür. İşsizlik oranı ise % 6,8’ e ulaşmaktadır.

İsveç Nasıl bir Ülke?

İsveç politik olarak tarafsız kalması ve ciddi savaşlara girmiş olması nedeniyle, günümüzde oldukça yüksek bir yaşam standardı yakalamayı başarmıştır. Bu başarının kapitalist sistemi benimsemesi nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Şu anda İsveç yerel nüfusunun gelişimi ve sosyal güvenliğini titizlikle takip etmektedir. İsveç gelişmiş bir ulaşım altyapısı, mükemmel iletişim ve yüksek vasıflı işgücü ile anılmakta, takdir görmektedir.

Ülkenin; tekstil, gıda, kimya endüstrisi de dikkat çekicidir. Maden endüstrisi ağırlıklı olarak bakır ve demir madenleri alanında yoğunlaşmıştır. Yakın geçmişte, İsveç dünyadaki en büyük cevher tedarikçilerinden biri olmuştur. Ahşap, ormanların ülke topraklarının % 45 ’inden fazlasını kapladığı için İsveç’in en değerli hammaddelerinden biridir. İsveç mühendisliğinin en gelişmiş sektörü lokomotif endüstrisidir. En ünlü üreticiler Volvo ve Saab’tır. Ürünlerin çoğu ihraç edilmektedir ve bu durumda, ihraç edilen ürünlerin büyük bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri pazarına düşmektedir. İsveç’te tarım iyi gelişmiştir, ancak buna çok az dikkat edilmektedir. Nüfusun sadece % 3’ü bu faaliyet alanında yer almaktadır. Az bir nüfusun uğraşı olsa da ileri teknoloji ile ürünlerden kayda değer verim alınmaktadır.

Dış ticaret çoğunlukla makine imalatı ve metal işleme, selüloz ve ağaç işleme ürünleri, metalurji ürünleri, yakıt, kimyasal ürünler ile temsil edilmektedir. İhracat konusunda ana ticaret ortaklarının İngiltere, Norveç, Fransa, Finlandiya, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya olduğu söylenebilir. Ana ithalatçılar aynı ülkelerdir. Tüm ticari ilişkilerin % 60’ından fazlası Euro bölgesi ülkeleri içerisinde gerçekleşmektedir. Nitelikli eğitim ve kaliteli iş gücü ile geleceğinin parlak olduğunu söylemek mümkündür.

En çok aranılan kelimeler

İsveç Asgari Ücret 2022
İsveç’te Hayat Pahalı mı?
İsveç Araba Fiyatları
İsveç Ev Kiraları Kaç Kron?
İsveç ve Finlandiya NATO Süreci
İsveç’te Asgari Ücret Kaç Dolar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.