Salem Cadı Mahkemeleri | Kadının içindeki karanlık

Salem Cadı Mahkemeleri | Kadının içindeki karanlık

İçindekiler

Kadınlar Hep El Üstündeydi

Erkeklere göre çok daha fazla etkileyici olan kadınlar yaratılışlarından beridir hep göz alıcı yaratıklar olmuşlardır. Zamanda ne kadar geri gidilirse gidilsin değişmeyen tek şey sadece budur belkide.

Bilim kurgu filmlerinde gördüğünüz büyücü rollerinin çoğunu kadınlar kontrol etmektedirler, hakkını vermek gerekir gayette yakışıyorlar.

Ama gerçekte ne olmuştu, kadınların belirli tarihlerde cadı ve büyücü ithamları ile yakılığını öldürüldüğünü biliyoruz. Bunlar gerçekmiydi ?

Cadı olarak suçlanan kadınların muhtemelen şimdiki büyücülerden hiç bir farkı yoktur. Ama belliki o zamanın kuralları şimdikine göre çok daha ağır gibi Salem Cadı mahkemeleri suçlu bulunarak idam edilen kişileri duymuşsunuzdur. Bir çok filmde konu alınan bu olaylar günümüzde, özelliklede benim için hayranlık uyandıran şeylerden birisi diyebilirim.

 

 


Salem cadı mahkemeleri

Salem cadı mahkemeleri, Massachusetts’e bağlı kontluklarda Şubat 1692 ile Mayıs 1693 arasında gerçekleştirilen ve sonrasında cadılık ile suçlanan bir grup insan için sulh yargıçları tarafından yönetilen yerel mahkeme duruşmaları ile devam eden dinletilere denir.

Duruşmalar sırasında birçok kişi yetkililer tarafından aranmamasına rağmen suçlanmış, 150’den fazla insan tutuklanmış ve hapse atılmıştır. Duruşmalara bakan iki mahkeme, 29 kişiyi suçlu bulmuş ve cadılıktan ölüme mahkûm etmiştir. Suçlananlardan on dördü kadın, beşi erkek on dokuz kişi asılarak idam edilmiştir. Suçlananlardan bir adam yalvarmayı reddettiğinden dolayı ağır kayalar altında sıkıştırılarak idam edilmiştir. Suçlananlardan en az beş kişi hapishanede ölmüştür.

Salem Cadı Mahkemeleri olarak anılsalar da, 1692’deki ön dinletiler bölgedeki birçok yerde, Salem Köyü, Ipswich, Andover ve ayrıca Salem Kenti, Massachusetts’te gerçekleştirilmiştir. En bilindik duruşmalar 1692’de Salem kentinde Oyer ve Terminer Mahkemesinde yapılmıştır. Bu mahkemeden önceki duruşmalarda dinlenen yirmi altı kişi bu mahkemede suçlu kabul edilmiştir. 1693 yılında Salem kentinde, ayrıca Ipswich’de, Boston’da ve Charlestown’da ele alınan Yüksek Mahkemenin ilk dört celsesi otuz bir cadılık duruşmasından sadece üç sanığı suçlu bulmuştur.


Günümüz kadınlarının ve erkeklerinin aptallaştırılması

Günümüzde yolda yürürken karşılaştığımız bir çok insan düzene alışmış şekilde ilerlemektedir. Biraz daha fazla çalışarak yanındakinden bir adım ileriye gidip dönüp bak buradayım demek için nelerini vermezler. Kibir bizi insanlıktan çıkardı. Bir çok şaairin de söylediği gibi kadınların estetik yapısı bizi onlara bağlıyor. Ama yakınlarında onları konuşurken gördüğünüzde ağızlarından fırlayıp çıkan beyin parçalarını görebilirsiniz. O gördüğünüz devasa kadın bumuy du ?

Kadının kibiri ve egosu nasıl bu hale geldi şaşılacak bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.