Neden 3 Farklı Spiderman Filmi Var

Neden 3 Farklı Spiderman Filmi Var

Öncelik olarak Spiderman serisi süper kahraman sevenlerin en çok beğenerek izlediği yapım olmuştur. İlk marvel filmlerine ve çizgi dizilerine bakacak olursak  Spiderman batman ve süperman 3 lüsü zirveyi taşıyorlardı. Bunun üzerine süper kahraman filmi çekmek isteyen marvel ilk yapımına imza atarak Örümcek adam filmini piyasaya sürdü. Tabi bu sıralarda spiderman telif hakları sony de olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Spiderman 3 filminden sonra sony ile anlaşmazlığa düşen marvel spiderman film haklarını sony e vermiş olup inanılmaz örümcek adam olarak karşımıza sony nin sunmuş olduğu yeni seri çıkarılmıştı.

Bu yapımda yine rework tarzı aynı konular üzerinden yenilenmiş bir spiderman filmi izlemiş olsak da spider man hayranları tarafından hala eski baş kahraman özleniyordu. Marvel bu sıralarda Yenilmezler film serisinin yapılmaya başlanması ve bu seriye örümcek adamında dahil edilecek olması nedeniyle sony ile anlaşarak spidermanin yayım haklarını istemiş fakat alamamıştır.

Yapılan anlaşmaya göre  spiderman solo filmlerinin bütün gelir ve giderleri sony tarafından karşılanırken marvel filmlerinde örümcek adamı dahil edebilecek ve ona rol verebilecektir.

Buraları hallettiysek, Marvel’ın Sony ile yaptığı yeni kontrata gelelim. Kritik soru şu: Filmlerin hakları Marvel’a mı döndü? Kritik cevap da şu: Hayır. Spider-Man filmlerinin hakları tümüyle Sony’de hâlâ. Şu an sadece Sony’nin yaptığı şey, filmi üretmesi için Marvel ile bir prodüksiyon stüdyosu olarak anlaşmak. Kreatif kontrol söz konusu olduğu zaman, prodüksiyon görevlerini üstlenecek olan stüdyo Marvel, fakat her şeye son onayı verecek olan stüdyo da Sony.

Marvel solo Spider-Man filmlerinin prodüksiyonu için cebinden zırnık kuruş çıkartmayacağı gibi, gişeden herhangi bir gelir de elde etmeyecek. Orada finanssal olarak gireni ve çıkanıyla tek muhattap Sony. Bunun karşılığında da Marvel hiçbir ücret ödemeden Spider-Man’i kendi filmlerine dahil edebiliyor. O sırada Sony’nin ne kreatif, ne de finanssal olarak hiçbir hakkı yok. Yani Marvel isterse Captain America: Civil War’da Spider-Man’i Hulk ile seviştirebilir. Bunun önünde hukuki olarak bir engel yok

anlaşmanın devam şartlarına gelecek olursak burada sony nin yapmış olduğu bir yaptırım olarak yenilmezler serisinde gözüken tony stark kulesini tamamen oscorp kulesine çevirmek yönünde olmuştur.

Spiderman Homecoming (Spoiler)

Bu sebepten dolayı son spiderman  homecoming  filminde tony stark kulesinden taşınmış kule ise farklı bir şirkete satılmış olarak gösterilmiştir. Bir sonraki filmde bu şirketi büyük olasılıkla alacak olan şirket ise oscorp olacaktır. Bu anlaşma şartları belli bir sene boyunca devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası yolu gösterir.
Diş Teli Fiyatları | Wifi şifre kırma | Dumpper | Magazin Haberleri