Beden Dilinizin Sırları Açığa Çıkıyor

Biliyorsunuz, insanlar  sizin hakkınızda gizli ipuçları için beden dilinizi okurlar. Bu makale ile jestlerin ve hareketlerin neler söylediğini öğrenin. 

Beden Dilinizin Sırları Açığa Çıkıyor

İçindekiler

Göz teması

Vücudunuzun bir başkasını dinlediğini göstermesini istiyorsanız, göz teması kurun. Ama sınırlayın: Aşırı agresif bir göz kilidi tehdit edici olarak okunabilir. New York Times’ın en çok satan ‘Bana Yalan Söyleyemezsin’ adlı kitabın yazarı Janine Driver şöyle diyor: “Yüzde 80’den fazla verdiğinizde, iletişim kurduğunuz kişi rahatsızlık duyacaktır. Çok az (yüzde 40 veya daha az) verin ve aldatmanın bir işareti olabilir. Sihirli numara mı? Yüzde 60 veya yarıdan biraz fazla. “Onlara göz teması verin, sonra biraz göz atın.”

Çapraz kollar

Kollarını birbirine mi geçiyorsun?  ‘Beden Dilinin Kesin Kitabı’ nın yazarları olan Barbara ve Allen Pease’ e göre, karşınızdaki bunu, uzak, güvensiz, endişeli, savunmacı veya inatçı olduğunuz şeklinde algılayabilir .
Ama kollarınızı birbirine  geçirme eylemi, hem sol hem de sağ beyninizi kullanmanızı sağlar ve daha yüksek bilişsel işlevler yaratır. Zor bir soruyla karşı karşıya kaldığında karşınızdaki kişi ve  kollarını birbirine geçirdiğinde, sadece bir cevap bulmaya çalışıyor olabilir 🙂

Bacakları Yayarak Oturmak

Böyle oturduğunda, bölgenizi işaretlediğinizi ve egemenlik kurmaya çalıştığınızı söylersiniz. İktidarı olan insanlar daha fazla yer kaplar diye söylüyor bazı uzmanlar.

Çapraz Bacaklar

Uzmanlar ,eğer bacaklarınızı çapraz yaparak oturursanız,  bu sizin emin ve baskın olduğunuzu gösterir demektedir. Bacaklarınızı ayak bileklerine  doğru oturtmak,  “ayak bileği kilidi” olarak da bilinir ve bu kendinizi belirsiz ya da korkulu tuttuğunuz anlamına gelebilir, bu da görüşme durumlarında yaygındır.

Eller kalçada ayakta durmak

Bu “Süpermen pozu” nun kendine güveni gösterdiğini mi düşünüyorsun ? Dikkat et, çünkü bu duruşun çoğu zaman saldırgan bir tavır olarak algılanabilir. Bunun nedeni, daha fazla yer kaplamanız ve sivri dirseklerinizle “tehdit edici” olmanızdır. Kalçanıza sadece bir el bile atmak korkutucu bir algı yaratabilir.

El sıkışmak için uzanmak

Bir güven ve hoşgeldin göstergesi olarak ilk önce uzanmak, diğer kişi tarafından memnuniyetle karşılandığınızı ve onunla tanıştığınıza memnun olduğunuzu gösterir.

Sık gülümsemek

Konuşma ve diğer insanlarla etkileşimler sırasında gülmek ve güldürmek olumlu sonuçlara yol açabilir. Araştırmalar , gülümsemenin ve kahkahaların bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, bedeni hastalıklara karşı koruduğunu, vücudu tedavi ettiğini, yeni fikirler bulunmasını, öğrenmenin daha iyi olduğunu, daha fazla arkadaş edinmesini ve yaşam süresini uzattığını gösteriyor.

Buruna dokunmak

Yalan söylediğinde, burnun mutlaka daha uzun büyümez, ancak ortaya çıkan bilimsel bir “Pinokyo Etkisi” vardır. Şikago’daki Koku ve Tat Arıtma ve Araştırma Vakfında bilim adamları, yalan söylediğinde, katekolamin denen kimyasalların salındığını ve burnunuzun içindeki dokuyu rahatsız ettiğini keşfettiler. Kızgın ya da endişeli iseniz, aynı reaksiyonlar meydana gelir. Bir kişinin burnunda herhangi bir şişkinlik göremezsiniz, eğer yalan söylerlerse, hızlı bir şekilde burunlarını ovuşturmaya başlarlar, bu hafif vuruşlar şeklinde değil daha hızlı bir ovalama olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.