Çocuk Aşısı Dönemleri

Çocuk Aşısı Dönemleri

AŞININ ÖNEMİ

İlerleyen bilim ile birlikte günümüzde birçok hastalığın çaresi bulunuyor ya da önlem alınıyor. Aşılar da bu çözüm faktörlerinden bir tanesi. Aşı kısaca, bir hastalığın mikroplarının zayıflatarak vücudumuza enjekte edilmesidir. Böylelikle vücudumuz bu mikropla karşılaştığında daha dirençli olur, hastalığa yakalanma sürecini engeller.

Geçmişte ninelerimizin kardeşleri kızamık gibi hastalıklardan ölebilirken, günümüzde bir aşı ile bu oran oldukça azdır. Ve görülür ki bu hastalıklardan ölen insanlar da gelişmemiş ülkelerde ve çoğunlukla bu aşıları olamayan çocuklardır. Bunun için anne ve babalara aşının önemi anlatılmalıdır, bu konu dünyada iyice anlaşılmalıdır.

Aşı sadece sizi korumaz çeşitli nedenlerle aşı olmayan çocukları da korur. Bir mikrop bireyden bireye aktarılırken aşı olan bireylerde zayıflayarak yok olur, böylelikle aşı olamayan bireylere ulaşamaz. Belki bu aşıyı olmazsanız siz veya çocuğunuz bunu kolay bir süreçle atlatabilir fakat aşıyı zorunlu olarak yaptıramayan insanlara bulaşmasını kolaylaştırır ve karşıdakinin hayatına sebep olabilir.

Aşı programı:

  • Hepatit B Aşısı Doğum, 1.ay ve 6.ay sonunda 3 doz.
  • BCG (Verem): 2. ayın sonunda tek doz.
  • Karma Aşı (Difteri, Boğmaca, Tetanoz): 2,4,6. ay ve 18-24 ay 1 doz tekrar.
  • Kızamık-Kızamıkçık- Kabakulak: 12. Ay ve İlköğretim 1. Sınıf tek doz tekrar.
  • Çocuk Felci: 6.ay, 18-24 ay, İlk öğretim 1. Sınıf olmak üzere 3 kezdir.
  • Tetanoz ilköretim 1. Sınıf ve 8. Sınıf olmak üzere 2 kez uygulanır.

AŞININ İÇERİĞİ HAKKINDA BİLGİLER

Her bir hastalığın aşısının bulunması ciddi maliyetler ve zaman alır. Bir aşı geliştirilmesi 30 sene sürebilir. Aşı öncelikle hayvanlar üzerinde denenir ve hiçbir sonuç vermeyebilir ya da hayvanlarda sonuç verip insanlarda vermeyebilir. Aşının içindeki maddeler de insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde belirlenir.

Her doz zehir de olabilir panzehir de, bu yüzden aşının icindeki cıva ya da zararları bilinen maddeler gördüğünüzde korkup, kuşkuya düşmeyin. Aşının gerçek amacı bireylerin hayat koşullarında yakalanabileceği hastalıklara önlemle çıkmasıdır, bunun için insan sağlığını tehlikeye atacak faktörler yaratmazlar.

Aşı ciddi bir iştir, faydalarına bakınca olası bir zararı hiçbir şeydir. Aşının önemini anlayıp çevreyi bilinçlendirelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.