Diş Eti Kanaması Ve Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

Diş Eti Kanaması Ve Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

İçindekiler

Ramazan ayında oruçlu olunan zamanlarda toplu ortamlarda diğer insanları rahatsız etmemek için genellikle çözüm olan diş fırçalamak bir çok kişinin tereddüt ettiği, Acaba ‘diş fırçalamak orucu bozar mı?‘ sorusunu aklına getiriyor. Diş fırçalarken bir çok kişide bulunan nadirende olsa diş eti kanamaları olmaktadır. Diş eti kanaması bu soruyu dahada güçlendiriyor ve diş kanaması ve kanayan kan damlasını yutmak orucu bozma sorularınıda yanında getiriyor.

 

Diyanet işleri bakanlığının verdiği bilgiler ile bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

 . . .

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Boğazınıza su kaçırmadan yanı su yutmadan ağız çalkalamak orucu bozmadığı gibi oruçlu iken diş fırçalamak da orucu bozmaz. Fakat diş macununun misvak parçaları veya diş fırçalama sırasında boğazınıza su kaçarsa orucunuz bozulur.

Orucun bozulma ihtimaline karşın dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygundur.

Diş Etinin Kanaması Orucu Bozar mı?

Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olsa, bakılır. Eğer az olur da içeriye geçmezse, orucu bozmaz.
Çünkü âdet gereği bundan korunmak mümkün değildir. Çok olmakla beraber çoğunluğu tükürük teşkil ediyorsa, hüküm yine böyledir.

Diş Eti Kanaması, çoğunluğu kan olur ve tadı duyulur bir hâlde veya kanla tükürük eşit bulunursa, yutulduğunda oruç bozulur. Çıkarılan veya çekilen diş için de bu hâller geçerlidir.

Ayrıca, kanama olacak şekilde dudakları, ağzı sıkmamak gerekir. Bundan kaçındığımız takdirde, kan tükürükten daha az olacaktır.

Diş Tedavisi Orucu Bozar mı?

Bu sebeple sırf dış tedavisi sebebi ile oruç bozulmaz.

Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi için yapılan enjeksiyonlar da beslenme amacı taşımadığı için orucu bozmazlar.

Ancak tedavi sırasında yapılan başka işlemler sebebi ile -mesela ağız su ile çalkalanırken- boğaza su, kan veya tedavide kullanılan maddelerden biri kaçarsa oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

İmplant Diş Fiyatları 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.