Hamileyken Diyet Yapmak Çocuğa Zarar Verir Mi?

Kadınların vücutlarına ve beslenmelerine büyük önem verdiklerini biliyoruz. Peki ama hamileyken diyet yapmak çocuk için sağlıklımı? Çocuğa zarar verir mi?

Hamileyken Diyet Yapmak Çocuğa Zarar Verir Mi?

İçindekiler

HAMİLEYKEN DİYET YAPMAK

Hamile bir kadın,  hamile olduğunu öğrendiği ilk dakikadan itibaren,  hayatında değişiklikler yapmaya başlar. Hareket kısıtlılıgından,  yeme içme alışkanlığına kadar birçok şey değişime uğrar. Anne adayı,  kendine ne kadar dikkat ederse,  dünyaya getireceği bebeği de o kadar sağlıklı olur. Dengeli ve sağlıklı beslenmek bunların başında gelir.

HAMİLELİKTE BESLENME NASIL OLMALI

Hamile bir kadının beslenmesi çok önemlidir. Alınan gıdalar bilinçli ve yeteri kadar olmalıdır. İki canlı olduğunu düşünerek iki insan kadar yemek yiyen kadınlar gereğinden çok kilo alır ve doğum sonrasında bu kiloları vermesi haftalar hatta aylar sürebilir. Gereğinden fazla yemek, bebeğin daha tombul doğacağı anlamına gelmez.

Aksine annenin alması gerekenden daha fazla kilo alması anlamına gelir. Bu da anneye tansiyon sorunları ve zor bir doğum süreci yaşatmak demektir. Düzenli gidilen doktor kontrollerinde doktorun verdiği reçetelere uyulmalıdır. İlk üç ay üç kilo,  ikinci üç ay,  aylık iki kilo ve son üç ay üç kilo almak en idealidir. Birkaç kilo altı yada birkaç kilo üzeri de olabilir.

Bazı kadınlar yemeyi fazla kaçırarak gereğinden fazla kilo alırken,  bazı kadınlar çok kilo alacağı korkusuyla hamileyken diyet yapmak istemektedir. Tıpkı fazla yemek kadar az yemek de hem anne hem de çocuk için zarar vericidir. Bebeğin yeterince beslenmesini ve sağlıklı bir şekilde doğum gerçekleşmesini engelleyecektir.  Doktor öncülüğünde besinlerden yeteri miktarda vitamin alınmalı,  gerektiği kadar protein desteği sağlanmalıdır. Özellikle süt ve süt ürünleri fazla miktarda tüketilmelidir. Anne karnında gelişimini sağlayan bebek,  annenin ona sağladığı besin zinciri sayesinde büyümektedir. Yapılan diyetler,  yenilmeyen yemekler bebeğin gelişimini aksatacak,  istenilmeyen sonuçlar doğuracaktır.

DENGELİ VE YETERLİ MİKTARDA BESLENME

Anne adayı,  bebeği için en iyisini düşünmeli ve yapmalı,  alacağı kiloları çok fazla düşünmemelidir. Yeterli miktarda beslenildiği takdirde alınan kiloların geri verilebileceğini unutmamalıdır. Bu dönemde önemli olan bebeğin sağlıklı doğumu olmalıdır. Diyet yapmak için doğum sonrası da uygun değildir. Mümkün olduğunca bebek emzirileceği için,  sütün kesilmemesine dikkat edilmelidir. Keskin diyetler için doğum sonrası bir sene gibi bir süre geçmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.