İnternet Hızı Neden Yavaşlar?

 Öncelikle internet hızını arttırmayı öğrenmeden , neden internet hızının azalması hakkında bilgi vereceğiz. İnternet hızını arttırma yöntemleri ile anında hızınızı iki katına çıkarabilirsiniz.

İnternet Hızı Neden Yavaşlar?

1.) Resetlenme : Bir tane IP adresi uzun süredir bağlantı olduğu zaman internet hızında yavaşlamalar, kopmalar meydana gelir, bu sebeple belli aralıklar ile modeminizi resetleyin. Modeminizi uzun süre resetlemediğiniz takdirde internet hızında yavaşlamalar olur.

2.) Birden fazla kullanıcı: Bir modeme birden fazla cihaz bağlanırsa internet hızı azalır, bu sebeple gereksiz ( kullanılmayan) cihazların modem ile bağlantılarını ayırın, bu sayede internet hızınız artmış olacaktır.

3.) Hasarlı modem: Eğer ki modemiz hasarlı, arızalı ise internet hızınız düşer ve ayrıca kötü kaliteli modem kullanmak da İnternet hızının azalmasına sebep olur. Modeminiz arızalı ise en kısa sürede teknik servisi ile iletişime geçiniz.

4.) Virüs: İnternet hızının azalmasının bir diğer sebebi ise virüs programıdır, eğer ki bilgisayarınıza ve modeminize virüs bulaştığını düşünüyorsanız bu konuda gerekli önlemleri alınız ( anti virüs programı, vb. önlemler).

5.) Modem ve cihaz: Yukarıdaki hiçbir sorun yoktur ama internet hızınız azalıyor ise öncelikle modeminizin bağlantılarını kontrol ediniz ve modem ile cihaz arasındaki mesafeyi azaltın.

İnternet hızı nasıl arttırılır

1.) Alt yapı hızı: Her ne kadar yüksek hızlı bir internet paketiniz olsa da yaşadığınız yerin alt yapısı kötü ( yavaş) ise internet hızınız azalır, bu sebeple öncelikle yaşadığınız yerin alt yapısının desteklediği internet hızını öğrenin ona göre yapılması gerekenleri yapınız.

2.) Modem yeri: Yaşadığınız yerin alt yapısı iyi olabilir, internet paketiniz iyi olabilir ama modemi yanlış yere konumlandırırsanız internet hızınız azalır, mesela modemi 4 tarafı duvarlar ile ve elektronik cihazlar ile donatılmış ise internet hızınız azalır, bu sebeple modemi açık bir alana , evin merkezinde bulunan salon gibi yerlere konumlandırın, bu sayede internet hızı artmış olacaktır.

3.) Modemi rahatlatın: Modemizi diğer elektronik eşyaların ( televizyon, radyo, vb. ) yakınlarına bırakmayın çünkü modemin yaydığı sinyaller diğer elektronik eşyaların yaydığı sinyaller ile çarpışarak internet hızının azalmasına neden olur.

4.) Kablolar: Eğer ki modeminize gelen kablolar ezik, eski ve hasarlı ise internet hızınız azalır, bu nedenle kabloları yenileyerek internet hızınızı arttırmış olursunuz.

5.) Modemi resetleyin: Uzun süredir resetlemeden çalışan bir modem internet hızını azaltır, bu nedenle belli aralıklarla modeminizi resetleyin.

6.) Güncelleme: Modemi resetledikten sonra daha internet hızınız az geliyorsa modeminizi güncelleyin ve bu işlemi belli aralıklarla devam ettirin.

7.) İnternetinizi koruyun: İnternet hızının iyi olabilir, modeminiz iyi olabilir ama internet hızınız az geliyorsa internet bağlantısını kontrol ederek sizden başka yabancı bir cihazın bağlanıp bağlanmadığını kontrol ediniz, zira sizin haberiniz olmadan internetinize başka bir cihaz bağlanmış olabilir ve ayrıca bir modeme birden fazla cihaz bağlanırsa internet hızı azalır.

8.) Otomatik güncelleme: İnternet hızınızı azaltan bir diğer etmen ise otomatik güncellemelerdir , çünkü siz internet kullanırken otomatik güncelleme olursa internet hızınız azalır, bu sebeple otomatik güncellemeleri kaldırın, eğer gerekiyorsa siz uygulamaları güncelleme yaparsınız.

9.) Virüslere karşı dikkatli olun: Virüslere karşı bilgisayarınızı ve modeminizi korumak için anti virüs programı kullanın fakat anti virüs programını da otomatik hale getirmeyin çünkü bu durumda internet hızınız azalır.

10.) Wi-fi kanalı:  İnternet hızınızı arttırmanın bir diğer yolu ise modeminiz için güvenli olan wifi kanalına geçmektir, bu sayede internet hızınız artmış olacaktır, kanalınızı şu şekilde değiştirebilirsiniz;

  • Modemizin paneline giriş yapınız
  • Kablosuz ağ ayarlarını açınız
  • Kanal seçeneğine tıklayın ve ardından kanal değişikliğini yapınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.