KOSGEB Nedir? KOSGEB Hibe Kredi Almak

KOSGEB, iş yeri açmak veya bir projesi olan herkesin bildiği veya duyduğu bir kurumdur. Peki KOSGEB projesi hazırlamak veya kredi işleyişi hakkında ne kadar bilginiz var?

KOSGEB Nedir? KOSGEB Hibe Kredi Almak

Genellikle KOSGEB verdiği hibe kredisi ile bilinmektedir. Belirli şartlar ve kurallar doğrultusunda bir projeniz varsa KOSGEB’e başvurarak kredi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz veya bir limite kadar hibe kredi alabilirsiniz. Kendi işini kurmak isteyenler için çok büyük bir fırsat olarak bilinmektedir. Peki biraz daha detaylı inceleyelim!.

KOSGEB NEDİR?

Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığına bağlı olarak kurulmuş olan KOSGEB, Türkiyedeki iş potansiyelinin yükseltilerek araştırma, geliştirme, ihracat ve markalaşma gibi alanlarında gelişim sağlayabilmesi amacı ile kurulmuş bir devlet kurumudur. Genellikle bilinirliğini Girişimcilik Destek Programında girişimcilere ve proje sahiplerine 50 bin liraya kadar hibe kredi sunması ile sağlamıştır. 100 Bin liraya kadar girişimcilere destek amaçlı olarak faizsiz kredi imkanıda sağlayan KOSGEB ülkemizde bir çok kadın girişimcinin iş yeri sahibi olması ve projelerini gerçekleştirme imkanı sunmuştur.

KOSGEB HİBE KREDİSİ VE KREDİ NASIL ALINIR?

Bir çok girişimci iş yerini açacağı zaman neyi nasıl yapacağını planlamıştır ama bu süreçte en büyük sorun iş yerinin düzene oturması için gerekli sermayedir. KOSGEB bu durumda olan, iş yerini açmak için hazır olan iş planı ve ürünlerini düzenlemiş olan girişimcilere hibe kredi veya faizsiz kredi gibi seçenekler sunarak iş yerini açmalarına destek oluyor. Tabiki bu kredilereden yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekli.

  1. KOSGEB’ kayıt olmanız gerekli. Resmi internet sitesi ziyaret ederek aktif olan girişimci desteklerinide inceleyebilirsiniz.
  2. KOSGEB eğitimine katılmanız gerekli. Başvurular olumlu sonuçlandıktan sonra KOSGEB tarafından sunulan ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınması gerekli. Eğitim toplamda 70 saati geçmemektedir. Bu kursun asıl amacı girişimcilik dersi görmenizi sağlamaktır. Daha önce başka bir yer veya bağlantılı kurumda girişimcilik dersi almışsanız bu süreci geçebiliyorsunuz. Bu eğitimden başarılı olarak geçen herkese KOSGEB Girişimcilik Sertifikası veriliyor.
  3. İş Planı Hazırlanması. Girişimcilik sertifikası alınmasından sonra KOSGEB Hibe Kredisi almak için bir iş planı sunmanız gerekmektedir. Kişilere verilen kredilerde sunacağınız İş Planı(Proje)’nin kredi alabilmek için büyük önemi vardır. KOSGEB projenizin gerçekten etkili ve verimli bir iş potansiyelinde ilgi göreceğinden emin olarak sunumu yapılması gerekmektedir.

İş planlarında bir çok girişimcinin kredi için başvurması nedeniyle büyük rekabet olduğu söylenebilir. Bunun için Türkiye adına daha verimli olabileceğine inanılan markalaşma ve gelişim açısından daha güçlü olacağına inanılan iş palanlarına Kosgeb hibe kredisi yada faizsiz kredi sunma imkanları daha fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası yolu gösterir.
Diş Teli Fiyatları | Magazin Haberleri