Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Sistemi, ile bütün banklardaki kredi, kredi kartı gibi hizmetlerimiz sonucunda ekonomik olarak değerlendirildiğimiz sistemi biraz yakından inceleyin!.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

İçindekiler

Bir kaç yıl önce hayatımıza giren kredi notu, bir kişinin kredi, bir kişinin banka işlemlerindeki aksamalar veya hareketleri kayıt altında tutularak genel bankalar ortak bir sistemde havuz şeklinde değerlendirilmesidir. Gecikmiş ödemeleriniz, toplam borçlarınız vs. bu kredi notunuzun bankalar tarafından incelenerek size verilecek olan hizmet onay kararını değiştirmektedir.

Kredi notu düşük olan müşterileri için bankalar kredi verebilmek için kişinin üzerinde bulunan mülkiyetlere ipotek koyulma yolunu veya rehin, kefil gibi seçenekler ile kredi verebilirler. Kredi notu yüksek olan müşteriler ise direk olarak değerlendirmeden geçebilirler.

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR?

Bankalar tarafından bir kişinin ekonomik karnesi olarak görülen kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi kartlarının kredi notunun üzerindeki etkisi yaklaşık %30 bir değere sahiptir. Diğer etkenlerin yüzdesinde kredi ödemeleri bulunmaktadır. Ödeme aksama yada daha büyük sorun yaşayan müşteriler müşteri risk listesinde değerlendirilir. Tabiki bu puanı düzenleme şansınız var.

Kredi notunuzu günümüzde en sağlıklı olarak öğrenebileceğiniz yöntem FİNDEX KREDİ NOTU ÖĞRENME diyebiliriz. Cüzi ücretler ile toplamda ne kadar borcunuz var, kredi notunuzu düşüren etkenler, nasıl kredi konutuzu yükseltebilirsiniz bu tür konuları kolaylıkla bulmanızı sağlamaktadır.

DÜŞÜK OLAN KREDİ NOTUNU YÜKSELTMEK

Hayatımızın belirli dönemlerinde hepimiz sıkıntılar yaşadık. Bu dönemlerde yaşadıklarınız kredi notunuzu düşürmüş olabilir. Tabiki bu böyle kalmayacak zamanla normal şekilde borçlarınızı düzenli ödeyerek notunuz yükseleceği gibi ek olarak yapacağınız şeylerle yükselmesini hızlandırabilirsiniz.

  • BANKALARA OLAN BORCUNUZU AZALTIN

Bankalara olan borçlarınız ve ödeme durumunuz kredi notunuzla en ilgili nedendir. Borçlu olduğunuz tutarı bankalara ödeyerek borçlarınızdan kurtulduğunuzda bankalar ödeyemediğiniz için düşürülen puanı zamanla yükseltecektir. (Çok mantıklı bir öneri oldu.)

  • KREDİLERİNİZİ DÜZENLİ ÖDEYİN

Kredilerinizi düzenli şekilde ödediğiniz zaman bankalar arası kredi notu alım gücünüzün arttığını ve risk durumundan kurtulduğunuzdan dolayı puanınız yükselecektir. Tabiki bunun bir süresi bulunmaktadır. Bugün borçlarımı kapatayım puanım yükselsin sonra yeni kredi çekerim düşüncesinde olmamanız gerekli yani. Arkadaşınızdan borç alıp puanı düzeltip kendi kredinizi çekme planınız varsa size sunulan bu öneriler kadar mantıklısınız demektir.

  • TÜM BORÇLARINIZI BİRLEŞTİRİN

Parça parça olan borçlarınızı sayı olarak fazla gözükecektir. Ne kadar yüksek olsada tek borcunuz olması hem sizin ödemeniz hemde bankaların size bakış açısını olumlu etkileyecektir.

  • BANKA VE BANKALAR ARASI DAHA FAZLA İŞLEM YAPIN

  • KREDİ KARTLARINI KAPATMAYIN

Aktif ve sorunsuz şekilde bankacılık işlemlerine devam eden düşük notlu müşterilerin kredi notunu yükseltme işlemi 1 ile 3 ay arasında etki göstermeye başlar ve 6 aya kadar iyi duruma gelmesi sürebilir.

Aktif kredi notunuzu findex ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Findex ile toplamda 6,49 TL ödeyerek ayda 12 adet kredi notu izleme hizmeti alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.