Psikolog Olmak – Nasıl Psikolog Olunur?

Psikolog Olmak – Nasıl Psikolog Olunur?

Psikolojik sorunların hayatımıza en çok girdiği yüzyıl olan 21. Yüzyılda en revaçta mesleklerden bir tanesi de Psikolog olmak. Türkçe – Matematik alanından sınava girdiğinizde Psikoloji bölümünü kazanmayı başarabilirseniz ve bu bölümü başarıyla bitirirseniz Psikolog olarak meslek hayatınıza başlıyorsunuz. Son dönemlerde bölümün atamalarında düşüş yaşanmış olsa da hala sevilen ve ilgi gören bir bölüm. Ayrıca özel üniversitelerde çok sayıda öğrenci mezun ettiği için bölüme olan ilgi de ufak bir düşüş yaşandı ancak bu tüm bölümler için geçerli olan bir konu ve ülkemizde hala tartışma konusu. Tüm bunları bir kenara koyarsak Psikolog olmak aslında çok zor bir iş değil. Burada bizim için önemli olan Psikolog olan kişinin meslek hayatı ve kariyeri.

Psikolog olduğunuzda önünüze birkaç yol çıkacak. Bu yollardan hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış. İsterseniz atanmak için uğraşıp devlette çalışabilirsiniz. Bu garanti bir yol olsa da kişisel gelişim açısından sizi yavaşlatacağına dair bazı söylemler de var. Ancak tabi ki herkesin çok iyi bir Psikolog olmak gibi idealleri olmayabilir. Bu tip bir durumda devlet dairelerinde çalışmak, özele göre nispeten daha kolaydır. Özel işlerde çalışmak ise daha zor olmasına rağmen kendinizi geliştirmeye daha açık bir yapıya sahiptir. Daha çok müşteri için önce yeni müşterilerinizi memnun etmeniz gerekir bunun içinde belki onlarca kitap okumanız ve tecrübe edinmeniz gerekir. Eğer idealist bir kişiliğiniz varsa özelde çalışmak ve ileride kendi yerinizi açabilirsiniz. Böylece çok daha üst düzeyde bir iş yapabilirsiniz ancak bu noktaya gelmek zannedildiği kadar kolay değildir. Bir diğer seçenekte üniversite de yüksek lisans yapıp öğretim görevlisi olmaktır. Psikolojiyle ilgili yüzlerce araştırma yapabilirsiniz ve yabancı dergilerde makaleler yayınlayabilirsiniz. Çok prestijli bir profesör olabilirsiniz. Yaşamak istediğiniz hayata göre bir tercih yapın ve eksileriyle artılarıyla göz önüne alın, böylece doğru kararı verebilirsiniz.

Hangi yolu tercih ederseniz edin yapmanız gereken asıl şey insanlara yardımcı olmak. Gerçekten problemleri olan insanlarla karşılaşacaksınız ve bu problemleri önlemeniz halinde belki felaketlerin önüne geçebileceksiniz. Yaptığınız mesleğin ne denli önemli olduğunu kavramak burada hayati bir önem taşıyor. Kesinlikle bunun farkında olmalısınız ve kendinizi geliştirmek adına tüm gayretinizi göstermelisiniz. Elinizden geleni yaptığınız takdirde insanlarla iletişim becerileriniz gelişecek ve çok daha kolay bir şekilde daha fazla müşteriye ulaşabileceksiniz. Bu yolda size yardımcı olabilecek birçok kitap, film ve dergi var. Eğer yabancı diliniz varsa bunlardan faydalanabilirsiniz ve kendinizi çok daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz. Tüm yazı boyunca söylediğimiz gibi burada önemli olan çaba göstermek ve insanlara nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda kafa yormak. Eğer bunu yaparsanız dünyada bir şeyler yoluna girecek ve sizin bunda önemli bir katkınız olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.