Sindirimi Hızlandıran Yiyecekler ve İçecekler

Vücudumuzun günlük alınan gıdaları bir şekilde enerjiye dönüştürmesi gerekli. Sindirim sisteminin işleyişini kolaylaştıran ve metabolizmayı hızlandıran şeyler‘den biraz bahsettik.

Sindirimi Hızlandıran Yiyecekler ve İçecekler

İçindekiler

Vücudumuzda oluşan bir takım kimyasal süreçler metabolizma adı altında gerçekleşir. Bedene yiyecek ve içeceklerle alınan besin enerjiye dönüşürken ve yakılırken metabolizmanın çalışma hızı devreye girer. Bu sistemin iyi çalışması halinde; besinlerin enerjiye dönüşmesi son derece kolay olur. Sindirimi hızlandıran yiyecekler tüketilerek alınan kalorilerin kilo olarak depolanmaması bunun yerine gerektiği şekilde enerji olarak harcanması sağlanır.

METABOLİZMA YAVAŞSA BESİNLER ENERJİYE DÖNÜŞMEZ!

Metabolizmanın yavaş çalışması halinde alınan besinler enerjiye dönüşmez ve yağ olarak depolanmaya başlar. Bu durumda kilo alımı kaçınılmaz hale gelir. Sindirimi hızlandıran icecekler ile bu eksiklik giderilebilir. Diyetisyenler ve beslenme uzmanlarının önerdiği sindirimi hızlandıran yiyecekler tüketilerek metabolizmanın daha hızlı çalışması ve görevini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi sağlanabilir.

  • Sindirimi hızlandıran icecekler arasında en çok sevilen ve tüketilenler; yeşil çay, kahve, soya sütü, ayran ve greyfurt suyu sayılabilir.
  • Sindirimi hızlandıran yiyecekler ise; brokoli, barbunya, ıspanak, yulaf ezmesi, yoğurt, badem, pul biber ve acı biber olarak sayılabilir.

Günde en az 2 fincan yeşil çay içenler az çalışan metabolizmalarını daha hızlı hareket ettirebilirler. Yemeklere lezzet katmak için pul biber kullanımı, her gün en az 8-10 adet çiğ badem yemek, süt ve yoğurt tüketimine özen göstermek metabolizmayı hızlandırırken kabızlık sorununun da ortadan kalkması için tercih edilebilir.

METABOLİZMA HIZLANMASI İÇİN TAVSİYELER

Metabolizmanın hızlanması için sindirimi hızlandıran icecekler tercih edilebileceği gibi, günlük hayatta alışkanlık haline getirilecek pratik tavsiyelerle de çözüme ulaşılabilir. Bunlar, gün boyunca hiçbir şekilde aç kalmamaya özen göstermekle başlar. Öğün atlamamak kadar hareketli bir yaşama sahip olmak, çiğ sebzeler tüketmek, yemeklere damak tadına uygun olarak baharat katmak, işlenmiş gıdalardan uzak kalmak ve su tüketimini artırmak da metabolizmanın hızlanması için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.