Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Günümüzde neredeyse herkes sosyal medya kullanıyor ve alışveriş, reklam olarak artık dijital pazarlamanın büyük bir gücü var. Sosyal medya hesapları üzerinden satışlar ve milyonlarca kişiye bilgi vermek mümkün. Peki bu hesapları nasıl bu kadar çok beğeni alacak şekilde iyi yapıyorlar?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

İçindekiler

Sosyal Medya Yönetimi, kişi veya kuruluşların sosyal medya hesaplarının ve sayfalarının en verimli halde kullanılarak büyüme odaklı ve daha fazla kitleye ulaşılması amacıyla yapılan çalışmalardır. Sosyal medya hesaplarının kalite stratejisinin oluşturulması ile birlikte daha verimli sonuçlar almak için yapılan çalışmalar hesapların daha fazla kitleye ulaşmasına ve dijital olarak hesap sahibi isime bir statü ve otorite sağlamaktadır. Yapılan paylaşımlardan, gönderilen mesajlar veya geri dönüş cevaplarına kadar oluşturulan stratejiler bünyesinde dijital pazarlama kuralları ile yapılmaktadır.

Büyük şirketler veya büyümek amacı olan kuruluşlar son yıllardaki sosyal medya gücünü fark ederek dijital pazarlama yoluna önem vermektedirler. Sayfaların beğeni oranları veya facebook sayfa beğeni yöntemleri ile kişilerin şirket paylaşımlarındaki görsellerin insanlar üzerindeki bıraktığı etkiye kadar bir çok işleyiş Sosyal medya yönetimi yapısal parçalarıdır.

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ADIMLARI

Bir kişi yada firmalar için yapılan sosyal medya yönetimi çalışmalarında belirli adımlar izlenerek strateji zeminleri atılması gerekmektedir. Verimli bir şekilde kitlenizi seçebilmek için bu adımları uygulamanız ve zamanla ek stratejileri üretmeniz gerekmektedir.

SOSYAL MEDYA HEDEF KİTLESİ BELİRLEME

Öncelik vermeniz gereken en ilk adım kime hizmet vereceğiniz olmalıdır. Yaptığınız paylaşımlar yada sattığınız ürünler kimin ilgisini çekecektir. Hedef kitlesinin temel amacı, o kitleye ulaşabileceğiniz kaynakları kullanmak ve yaş kitlesine uygun paylaşımlar yapmak olacaktır. Erkek reyonunda kadın kıyafetleri satmak size %5 oranında bir kazanç sağlayacaktır. Bunun yerine kadın ürünlerini, kadın reyonu veya kadınların genellikle bulunduğu yerlerde sunmalısınız. Tıpkı bir güzellik salonunda otomobil lastiği satamayacağınız gibi.

Hedef kitleniz ve nerelere yönelmeniz gerektiğini bilmek size daha hızlı takipçi ve beğeni kazandıracaktır. Belirlediğini kitle, yaş aralıkları, cinsiyetleri ve yapılan paylaşımlar doğrulduğuna beğeni alanlar ve hiç beğenilmeyenlere göre bir analiz ile strateji üretmeniz gerekmektedir. Sosyal medya hesapları yönetimi amacı zaten beğeni, yorum veya takip geri dönüşler sağlamaktır.

Unutmayın, eğer yaptığınız iş organik değilse beğeni, takip vs az olacaktır. Bu dışardan bakıldığında kolaylıkla anlaşılır ve sizi basit gösterir. Gelişmeye açık olun ve sorunlar karşısında çözüm üretmeye çalışın. Botlar hiç bir zaman çözüm olmamıştır.

KİTLEYE GÖRE İÇERİK TERCİHİ

Belirlediğiniz kitleye ilerlerken sizin en büyük destekciniz fark etmeseler bile gönderilerinizi beğenenler veya paylaşanlar olacaktır. Bunun için kitleye uygun içerikler, içerikleri daha kaliteli gösteren görseller veya kimsede bulamayacakları organik videolar sunmanız gerekli. Paintte yapılmış bir atasözü paylaşmak ile aynı sözü daha görsel bir illustrasyon ile sunmak kitlenin onu paylaşma isteğini artıracaktır.

RAKİPLERİNİ İNCELEYİN – DAHA İYİSİNİ YAPIN

Hiç bir kopya aslından daha iyisi olamamıştır. Rakiplerinizi inceleyin, analiz edin. Neler paylaşmışlar, en çok etkileşim aldığı gönderiler ve kitle ölçümü yapın ama aynısı olmayın. Artılarını gördüğünüz kadar eksilerinide görün, yaptığı hataları yapmadan yapılanların üzerine daha profesyonellik katarak paylaşımlar yapın. Rakipten takipçi kazanmak sizi güçlendirirken rakiplerinizi yok edecektir. Ona bakarak gözünüzde büyütmeyin, siz büyümeye çalışın. Grafik eğitimleri, makale yazarlığı vs. özellikler kazanmaya çalışın.

SOSYAL MEDYA REKLAMLARI

Belirli bir yükseliş seviyesine kadar sosyal medya reklamlarına gereksinim duyabilirsiniz. Sıfırdan sıçramak için kendinize güveniyorsanız tabiki buna gerek yoktur. Kaliteli içerikleriniz sizi zirveye götürecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.