Spor ve Sağlık İlişkisi

Spor ve Sağlık İlişkisi

Sağlık sorunlarının bir hayli çok olduğu son yıllarda insanların hareketsizlik sebebiyle psikolojik olarak yıprandıklarını ve bununla da kalmayıp fiziksel rahatsızlıklarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını görüyoruz. Birçok insan günümüzde bel fıtığı gibi problemlerle uğraşıyor. Sadece bununla da kalmıyor ve hareketsizliğin, stresin getirdiği psikolojik rahatsızlıklarda insanın hayatına girip yaşam kalitesini düşürüyor. Spor ve sağlık arasında gerçekten derin bir ilişki var. Bunun en temel sebebi de beslenme. Spor yapan kişiler doğal olarak iyi beslenirler ve haliyle de daha sağlıklı bir hayat yaşarlar. Günümüzde birçok insanın ölümüne sebep olan kalp – damar hastalıkları da yine yağlı yemekten ve tabi ki genetik etkenlerden kaynaklanıyor. Bunlarla mücadele etmek adına kesinlikle spor yapmak ve sporu hayatımıza entegre etmemiz gerekiyor.

Her şeyden önce spor yapmak bizi sosyalleştiren etkinliklerden bir tanesi. Spor yaptığımız mekanda bizim gibi sosyalleşmek isteyen onlarca insan var. Bu bizi psikolojik olarak olumlu yönde etkileyecek. Bunun yanında spor yaptığımız da uyku düzenimiz de olumlu etkilenecek ve dolayısıyla halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk gibi problemlerden kolay bir şekilde kurtulmuş olacağız. Sporun bir diğer faydası da dış görünüş ve özgüvenle ilgili. Hangi sporu yaparsanız yapın dış görünüşünüze ciddi anlamda faydası olacak ve bununla beraber doğal bir şekilde özgüveninizi de arttıracaktır. Yüksek özgüvenin getirdiği psikolojik rahatlık da çok önemli.

Bu nokta da aslında hangi sporu yaptığınızın çok bir önemi yok. Burada asıl önemli olan hareket etmek, mücadele etmek ve diri kalmak. Tüm gün bilgisayar başında oturmaya başladığınızda göreceksiniz ki hareket etmeye takatiniz kalmamış. Halbuki hiç yorulmadınız, yürümediniz, koşmadınız ancak yine de yorgunsunuz. Çünkü vücudunuzu tembelliğe alıştırıyorsunuz ve bu sizi daha da tembel yapıyor. Haliyle bu durum sizin bedenen ve psikolojik olarak sağlık durumunuzu olumsuz yönde etkiliyor. İşte tamda bu yüzden sağlığımızı muhafaza etmek için daima spor yapmalıyız. Yaşımız hiç fark etmez, ayrıca yaptığınız sporun da bir önemi yok. İster yüzün, ister futbol oynayın, isterseniz de vücut geliştirin. Ancak her ne yapıyorsanız yapın, düzenli olmasına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.