Tembellik Psikolojisinden Kurtulmak

Tembellik Psikolojisinden Kurtulmak

İçindekiler

 Günümüzün en klasik problemlerinden birisi sanıyoruz ki Tembellik Psikolojisi. Birçok insanın birçok çeşitli konuda tembellik yapabiliyor ve bu durumdan kendilerini muhafaza edemiyorlar. Ancak bu insanların aksine bir de hiç bıkmadan usanmadan çalışan insanlarda var. Peki bu insanlar arasındaki fark nedir? Kimileri her saatini çalışarak geçirirken kimileri neden çalışmak konusunda sıkıntı yaşıyorlar? Aslında buna verilebilecek çok basit bir cevap var. O cevap: İrade. İrade gücü yüksek olan insanlar istemedikleri şeyleri yapabilme kapasitesine sahiptirler. Hiçbir insan ders çalışmaktan zevk almaz ancak kimi insanlar istememesine rağmen ders çalışmayı başarabiliyor. Kimileriyse çeşitli bahanelerle işlerini erteliyorlar ve sorumluluklarından kaçmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Peki bu Tembellik Psikolojisi ortaya çıkaran nedir? Bu yazımızda bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız ve problemin temel noktalarını tespit ettikten sonra çözümüne ulaşacağız.

TEMBELLİK PSİKOLOJİSİNİ 
ORTAYA ÇIKARAN SEBEPLER NELERDİR?

Tembelliktir. Bir insan tembellik yaptığı sürece tembellik psikolojisine mahkum olacaktır. Kabul edip etmemek insanın kendi elinde ancak yatmaya devam eden bir insan asla kalkamaz. Hayatınız boyunca neyi yaparken üşeniyorsanız onu yapın. Ders çalışın, İngilizce öğrenin, korkularınızla mücadele edin. Aksi takdirde yata yata Tembellikten kurtulmak beklenemez… Mücadele edenlerin, yarışanların ve öyle ya da böyle başarılı olan insanların inanın ki sizden hiçbir fazlası yok. Tek yaptıkları şey mücadele etmek. Bu sizin de elinizde ve isterseniz sizde mücadele edebilirsiniz.

Birçok insan tembelliğiyle gurur duyuyor. Ancak bu ne yazık ki sonu olmayan dikenli bir yol. Aslında çalışmak insanlara çok zor geliyor ve ölümlü dünya da çalışsak ne olur ki diyerek kendilerini rahatlatıyorlar. Ancak birçok kişi bilmiyor ki çalışmamanın bedeli, çalışmanın bedelinden çok daha büyük ve katlanılması zor. Bugün yaptığımız tüm tembellikler yarın problem olarak karşımıza çıkacaklar. Bunları göz önüne aldığımızda çalışmak aslında son derece mantıklı. Saçma sapan bahanelerle kendimizi rahatlatmak yerine yapmamız gereken işe başlamak bize yardımcı olacaktır.

TEMBELLİK PSİKOLOJİSİ 
KURTULMA YOLLARI

Aslında bu kafa yapısından kurtulmak çok kolay ama önce tembel olduğumuzu kabul etmemiz gerekiyor. Tüm psikolojik problemlerin ilk çözüm aşaması problemi kabul etmek ve ardından mücadeleye başlamaktır. Eğer tembel olduğunuzu kabul ediyorsanız ve mücadele etmeye hazırsanız başlayabiliriz. Öncelikle hayatınızda öncelik vereceğiniz bir sorumluluk bulun ve bu sorumluluğun yerine getirilmesi sizin için elzem olsun. Bu bir öğrenci için ders çalışmak olabilir, bir baba için iş bulmak olabilir. Hayat sahnesinde aldığınız role göre birinci sıraya yerleştireceğiniz sorumluluk değişebilir.

Ne yapmamız gerektiğini belirledikten sonra yapmamız gereken tek şey başlamak. Bir işi tamamlamak o işin %1’i, bir işe başlamak ise o işin %99’udur. Size çok zor gelen bir işe başladığınızda göreceksiniz ki aslında o kadar da zor değil. Japonların bir tekniğinden de bahsederek yazımıza son verelim. Japonlar, bir işe başlamanın ne kadar önemli olduğunu anlamış olacaklar ki bu konuyla ilgili çok akıllıca bir yol üretmişler. Aslında çok basit ve saniyelerinizi bile almıyor. Tek yapmanız gereken telefonunuzun geri sayım aracını açıp 1 dakikaya ayarlamak. Devamındaysa 1 dakika boyunca yapmak istemediğiniz o işe başlamak. Sadece 1 dakika boyunca bu işi yapın ve metodu tamamlamış olun. Bu 1 dakika tamamlandığında psikolojik olarak işe başladığınız için artık kaçmak için kendinizi ikna etmek yerine sorumluluğunuzu tamamlamak için uğraşmaya başlayacaksınız. Çok başarılı bir metod olduğunu söyleyebiliriz. Bu metod aracılığıyla da anlıyoruz ki gerçekten de başlamak bir işi tamamlamakla neredeyse eş değer. 

Çalışmak, uçup giden bir alışkanlıktır; bırakması kolay, yeniden başlaması zor bir alışkanlık.
Victor Hugo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.