WordPress Detaylı Anlatım !. Tümü ile WP

WordPress Detaylı Anlatım !. Tümü ile WP

WordPress Nedir ?

WordPress 27 Mayıs 2003’te  tarihinde çıkmış bir blog yönetim CMS sistemidir. WordPress çıktığı dönemlerde dahil kullanımı ve basitliği en önemli özelliği ise SEO bakımından diğer rakiplerinden gözle görülür derece iyi sonuçlar çıkarmasıdır. Bu derece kaliteli bir sistem çok sürmeden bir çok kişi ve webmaster’ın ilgisini çekerek yönelimlerini wordpresse aktarmışlardır.

Bir çok büyük firmanın altyapısını sağlamakta olan WordPress, kendini bu şekildede fark ettirmiştir. Dönüştürülebilir özelliği sayesinde sadece blog olarak değil aklınıza gelebilecek her konuma temaları ve eklentileri sayesinde ulaşan wordpress ile istediğiniz hereyi oluşturabilirsiniz. Php tabanlı olarak çalışan wordpress eklenti ve tema düzenlemeleri sistem geliştiricileri ve bir çok uzmanla birlikte sürekli geliştirilmektedir. Gelişimler bu derece kaliteli oldukcada herkes wordpress kullanımına sıcak bakmak zorunda kalıyor.

Düşünsenize, WordPress. Seo uyumlu, görselliği mükemmel, destek ve gelişimi kolay, sınırsız eklenti ve tema böyle dünya yerine ne yapacaktık joomla’mı kullanıcaktık.

 

WordPress Genel Yapısı !.

WordPress bir blog yönetim sistemi olarak çıkmış olsada tema ve eklentiler mantığı onu çok büyük bir ilerlemeye açık hale getirdi. Ama biz genel olarak wordpress parçalarını inceleyeceğiz. Bir wordpress teması nasıl oluşur.

WordPress temanın oluşumu için en temel iki parça vardır.  Bunlar  index.php sitemizin anasayfası olarak gözükecek sayfamız, ikinci olarak style.css dosyamız. Tema özellikleri ve WordPress tarafından bazı tema bilgilerinin alındığı kısımdır.

WordPress Tema Dosyaları

WordPress Temalarında 4 temel şablon vardır. Bunlar fonksiyonlar yardımıyla diğer sayfaları ve gerekli bölümleri çağırarak sitenin bir bütün olmasını sağlamakta ve yeni sayfa ve yazıların oluşmasını sağlamaktadır. Siteniz ilk açıldığında aşağıdaki dosyalar çağrılır;

  • index.php
  • header.php
  • sidebar.php
  • footer.php

mesela konu okunmak istediğinde, bu dosyalara ek olarak

  • single.php
  • comments.php
    dosyaları çağırılacaktır. single.php dosyası tekil yazılarımızın ana şablon dosyasıdır. comments.php ise yazı yorumları için çağırılan şablondundur.

 

WordPress Üzerinde Basit Düzenlemeler

Hepimiz sitemizin diğerlerinden farklı olmasını isteriz. Bunun için düzenlemelere benzersizliğe ihtiyacımız olur. Bir temanın herşeyini çok seviyor olabiliriz. Performans ve fonksiyon olarak mükemmel olabiliriz ama sadece diğerlerinden farklı olmak için küçük düzenlemeler farklılık yaratır. Bunları nerelerden yapacağımızı gösterelim.

wordpress-header-kismi

WordPress header.php üst kısım düzenlemeleri.

Header wordpress temamızın üst kısımıdır. Genelde Logo, reklam alanı, menüler, banner bulunan bölümdür. Buradaki ögeleri düzenlemek istediğinizde gitmeniz gereken yer header.php dosyasıdır.

Tabiki bu ögelerin uzunluk, genişlik, yüksekli, kıvrım veya padding ayarlarını style.css içinden düzenlemeniz gerekecektir.

Header.php dosyasına görünüm düzenleyici sağ taraftaki şablonlardan ulaşabilirsiniz, yada tema klasörünüz içindeki ana dizinde header.php görüceksiniz. Notepad++ ile açmanız önerilerek düzenleyebilirisiniz.

 wordpress-footer-link-kaldirma

WordPress footer.php alt kısım düzenlemeleri.

WordPress üzerinde footer.php olarak adlandırılan ve Görünüm> Düzenleyici bölümünden bakıldığında tema alt kısım olarak bilinen yerde bir kaç şeyden bahsetmek istiyorum. WordPress tema alt kısımı diğer bölgelere göre biraz daha önemlidir. Bunun nedeni wordpress linki, yapımcı linki, reklam linkleri gibi bazı üretici kişilerin reklamlarını koydukları kısımdır.  Tabiki çoğumuz bundan rahatsız oluruz. Çünkü bize özel bir yer olmasını istiyoruz. Gerekirse ücretini ödeyip kaldırmak isteriz. Ama buna çoğu zaman gerek yoktur.

WordPress temanızın alt kısmından linkleri kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Peki nasıl bu, wordpress footer (alt kısım)dan link kaldırmak ?

wordpress-footer-link-kaldirma2

Bizim footer linkimiz yukarıda gördüğünüz gibiymiş. Buradaki kod sistemi sitemizin title bölümünü yazdırarak sitemizin linkini vermiştir. Bu koda bakacak olursak aşağıdaki şekildedir.

<!–#Footer Link Başlangıcı–>
<div id=”site-info”>
<?php _e( ‘Copyright &copy; ‘, TXTDOMAIN ); echo date(‘Y’); ?> <a href=”<?php echo esc_url( home_url( ‘/’ ) ); ?>” title=”<?php echo esc_attr( get_bloginfo( ‘name’, ‘display’ ) ); ?>” rel=”home”><?php echo esc_attr( get_bloginfo( ‘name’, ‘display’ ) ); ?></a>. <?php echo stripslashes( aero_get_option(‘footer_text’)); ?>
</div>
<!–#Footer Link Bitişi–>

 

WordPress Footer Alt kısımdan Link kaldırmak

‘ istiyorsanız yöntem yine aynı şekilde, Görünüm düzenleyici bölümünden footer.php içerisinde kaldırmak istediğiniz linkte geçen kelimeyi CTRL + F yardımı ile aratarak ekli olduğu kod bölümünü uygun şekilde temizleyerek. Yerine uygun kodlarınızı ekleyebilirsiniz. Eğer zaten bunları denediyseniz.

Footer.php dosyanızı .zip şeklinde bir ftp sunucusuna yükleyerek link vermek sureti ile yorumda yardım isteyebilirsiniz.

 

WordPress hakkında yeni makaleler eklenmeektedir. Yorum yaparak isteklerinizide belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası yolu gösterir.
Diş Teli Fiyatları | Wifi şifre kırma | Dumpper | Magazin Haberleri