Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir çoğumuzun vücudu  herhangi bir yanma veya güneş ışınlarına karşı oldukça hassastır. Bu durum cilt üzerinde yanıklara sebep olabilir.

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk arasında hafif yanıklar olunan bu durum genellikle üzerine buz konularak çözüme kavuşturulmaya çalışılır ani soğuk etkisi durumunda derimizin yanmış yüzeyi aslında daha fazla hasar görerek daha kötü bir hal alabilir.Yanmış bölgeye ilk etapta buz koymak yerine 5-6 dakika kadar soğuk su tutmak en doğru yöntemdir. Yanmış bölgeye ani buz şoku uygulamak ciltte leke izi kalmasına neden olabilir.Hafif yanıklar evde kolayca tedavi edilebilir. Yanan bölgeye ilk yarım saat soğuk su uygulaması hem acıyı hafifletir hem de yanmış cildin rahatlamasını sağlar.

Yanık tedavisi bir çok bitkisel ilaçla tedavi edilebilir gün içinde yanık oluşan yerde hafif sızı hissetmeniz oldukça normaldir bu durum aloe vera bitkisiyle yanan yüzey rahatlatılabilir. Jel olarak satılan bu bitkiyi yanık olan cilt kısmına sürerek kısa süreli olsada yanma olan bölgede rahatlatma sağlar.Yanmış bölgeye vazelin sürmek acının artmasına neden olacaktır. Vazelinin macunsu yapısından dolayı yanmış bölgenin hava almasını engelleyeceği için iyileşme sürecini geciktirdiği gözlemlenmiştir.

Hafif yanıklara vazelin kullanılmaması uzmanlar tarafından önerilir.Hafif diye düşünülen bazı yanıklar ciddi sorunlara ve enfeksiyonlara yol açabilir. Ani iltihaplanma ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için yanan bölgeyi steril gazlı bez ile sarabilir mikrop kalmasını engelleyebilirsiniz.

Yanan cilde ne iyi gelir?

Eğer yanan yer çok hassas bir bölge ise ve sürekli acı içinde iseniz kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun size vereceği merhem ve ilaçlar yanan bölgenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Cildinizin yanan kısmında su toplaması olabilir bu bölgeye kesinlikle el ile müdahale edilip soyulmamalı ve patlatılmamalıdır.

Bu durum yanan bölgedeki derinin enfeksiyon kapmasına ve  daha büyük komplikasyonlar meydana gelmesine sebep olabilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için yanan bölgeye herhangi bir şekilde kumaş değdirmeyiniz bu durum yanan bölgenin daha fazla acımasına sebep olabilir. Cilt yanığı olan bölgeye kesinlikle vazelin sürmeyiniz vazelinin yapısından dolayı yanan cilt hava almaz ve daha geç iyileşmesine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası yolu gösterir.
Diş Teli Fiyatları | Wifi şifre kırma | Dumpper | Magazin Haberleri