Yeni Eğlence ‘Siber Zorbalık’

Yeni Eğlence ‘Siber Zorbalık’

SİBER ZORBALIK NEDİR?

Dijital dünya kullanıcıları arasında iletişim ve sosyal medya platformlarında dolaşan, gizli veya açık kimlikleri ile insanları eleştiren, aşağılayan, psikolojik olarak insanları rahatsız eden kişilere siber zorba diyebiliriz.

Siber zorbalık genellikle telefon veya bilgisayar kullanarak, kendini savunma gücü yada imkanı olmayan kişilere yapılmaktadır.

Sen çirkinsin, salaksın, sen nasıl bir aptalsın mesajları yada yorumları kime gelse rahatsız eder. Bunlar sadece basit olanları.

Hoşgörü olmadan, insanları kolayca eleştiren bir topluluk hayal edin. İnsanları küçük düşürmeyi kendisine eğlence olarak seçmiş insanları, bu davranışlar ile gelişen bir nesil var.

Siber zorbalık sadece bizim ülkemizde yok, aslında bana sorarsanız bizim ülkemizde yaşanan bu rahatsızlıklar tam olarak siber zorbalık profesyonelliği değil. Sadece barzoluk yapıp, sanki sosyal medyada küfür etmenin serbest olduğunu, doğal olduğunu sanan bir insanlar topluluğu var.

Haliyle küçük çocuklar küfürleri buradan öğreniyor.

Bkz. YouTube ”S.a benim adım Azrail’.

‘Bizim zorbalar bunlar. Bunlardan zarar gelmez. Bunlar zorba değil bildiğin mal.’ cümlesi bir siber zorbalık örneğidir.

Siber zorbalık yeni gelişmekte olan sosyal medya algısının en popüler tercihlerinden birisi haline dönüşüyor. Bulunamaz olduğu için takip edilmesi çok zor olduğu için insanlar kendilerini orada daha güvende hissediyorlar ve her istediğini yapıyorlar.

Genellikle siber zorbalar kendi hesaplarını kullanmazlar, sahte yada daha önce dijital dünyada oluşturdukları karakterleri ile kurbanlarına saldırırlar. Bunun için gerçek isimleri ve izlenebilen özellikleri olmadığı için tamamen özgürce insalara saldırır.

Psikolojik sorunlu insanlar olarak bilenen zorbalar hiç bir şeye saygı duymadan kişileri eleştiri ve aşağılarla. Küçük yaşta bunalara maruz kalanlar yada görenlerin bazıları kendilerinden şüphe ederek aşağılık psikolojisine kapılıyor. Bazıları ise onlara özenerek zorba oluyorlar.

Son yıllarda popülerleşen zorbalık la ilgili bir film bile yapıldı. Konuyu daha iyi anlamanız için size yardımcı olacaktır. Siber Zorbalık filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

. . .

. . .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.