Asgari Ücretle Alışveriş Yapmak

Toplumun büyük bir kısmı asgari ücret ile geçimini sağlamaktadır. Özellikle çocuk okutan aileler için asgari ücretle geçimini sağlamak oldukça zordur.

Asgari Ücretle Alışveriş Yapmak

Bir kadın aylık alışverişi daha aybaşında maaşını alınca hesaplamaya başlar. Bazı eksiklerini taksit yöntemiyle gidermeye çalışır çünkü eline hiçbir zaman toplu para geçmez. Eline geçen aybaşındaki maaşı parçalara ve zamana yayarak durumunu idare etmeye çalışır.

Kişi, kafasına göre her istediğini alır,  ayağını yorganına göre uzatmazsa,  ay sonuna gelene kadar çok zor durumlarla karşı karşıya kalabilir.  Elinde ne kadar para varsa kişi o düzeyde alışveriş yapabilmektedir. Asgari ücretli çalışan da kıt kanaat geçineceği için hesaplı kitaplı bir şekilde alışveriş yapar. Giyime,  gıdaya,  barınmaya yapılan zamlardan sonra durum vahametini daha da arttırmış,  asgari ücretli kemer sıkmaktan yorgun düşmüştür.

Bir ailede en az iki çalışan olmadan geçim yapmak pek mümkün değildir. Giderlerin fazlalığıyla asgari ücretli baş edemez. Hem kadın hem erkek çalışırsa kemerler hafif bollaştırılabilir. Yapılan alışveriler de semtin de önemi büyüktür. Fiyat aralıkları semtlere göre çok farklılık gösterebilir. Burada önemli olan iyi analiz yapıp ona göre alışverişe çıkmaktır. Gereksiz olan hiçbir şeyi almamaktır. Bir kadın,  evinin eksiklerini giderirken başta en önemli olanları alır. Gıda,  barınma gibi eksikler giderildikten sonra elinde para kalırsa giyime kuşama da kayabilir. Bu durum asgari ücretlide de böyledir. Fuzuli olan hiçbir şeyi asgari ücretli alışveriş sepetine atmaz.

ASGARİ ÜCRETLE ALIŞVERİŞ CEP YAKIYOR

Asgari ücretle alışveriş yapmak başlı başına bir başarıdır. Ne,  nerede,  ne kadar çok iyi bilen asgari ücretli,  ay sonunda başına gelecekleri bildiği için ayağını yorganına göre uzatır. Kıt kanaat geçinirken aynı zamanda da iki belki de üç çocuk büyütebilir. Günümüz şartlarında yapılan zamlar göz önünde bulundurulduğunda durumun ne denli güçleştirildiğinin farkına varmak mümkündür.  Kadın olsun erkek olsun alışveriş yaparken aldığı maaşı düşünerek ve hesaplayarak alışveriş yapmalıdır. Aksi takdirde kendini borç batağında işin içinden çıkılmaz bir halde bulabilir. Kredi kartlarına sarılan kişiler anı kurtarabilir belki ama bu sefer de her geçen gün kredi kartları şişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası yolu gösterir.
Diş Teli Fiyatları | Magazin Haberleri