Diş Eti Çekilmesi Nasıl İyileşir?

İnsanların sosyal hayatlarında kendilerine olan güveni etkileyen en önemli faktörlerin başında ağız ve diş sağlığı gelmektedir. Ağız ve dişler ne kadar temiz, bakımlı ve sağlıklı olur ise insanların sosyal hayatlarında insanlar ile olan iletişimlerinde kendilerine olan güvenleri de o kadar iyi olmaktadır. Bu nedenle de düzenli ağız temizliği ve bakımı, öncelikle ağız sağlığı açısından sonrasında ise insan ilişkileri açısından son derece önemli olmaktadır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl İyileşir?

Ağız sağlığını etkileyen birçok hastalık vardır. Bu hastalıkların en sık görüleni ve aynı zamanda insanları en çok rahat edeni diş eti çekilmesi olmaktadır. Dolayısıyla da diş eti çekilmesi nasıl iyileşir sorusu birçok kişi tarafından sık sık sorulan soruların başında gelmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Büyük bir ağız hastalığı olan diş eti çekilmesinin altında yatan birçok neden vardır. Öncelikle ağız ve diş temizliğinin ve bakımının düzenli ve doğru bir şekilde yapılmaması diş eti çekilmesine ortam hazırlayan önemli bir etken olmaktadır. Dişlerin düzenli ve doğru bir şekilde temizlenmemesi aynı zamanda diş taşlarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu diş taşları ise zaman içerisinde diş etinin çekilmesinde en büyük etken haline gelmektedir. Dolayısıyla da diş eti çekilmesinin temel nedeni öncelikle dişlerin düzenli fırçalanmamasıdır.

Diş eti çekilmesinin diğer bir nedeni ise sigara ve alkol kullanımıdır. Sigara ve alkol içerisinde bulunan zararlı maddelerin ağız içerisinde yerleşmesi sonucunda diş eti çekilmesi meydana gelmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Geçer?

Diş eti çekilmesinin oluşumunu engellemek için öncelikle ağız temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır ve sigara ile alkol gibi zararlı maddelerin kullanımından mutlaka uzak durulmalıdır. Bu gibi önlemler diş eti çekilmesinin oluşumunu engellemektedir.

Diş eti çekilmesinin tedavisi, çekilmenin derecesine göre değişmektedir. İlk etapta eğer çekilme yeni başlamış ise diş taşları temizlenerek diş eti çekilmesi durdurulabilmektedir. Ancak çoğu zaman diş eti çekilmesi bir anda kendisini göstermediğinden dolayı ilerlemiş seviyelerde fark edilmektedir. Dolayısıyla da ilerlemiş diş eti çekilmesi hastalığında uzman diş hekimleri tarafından cerrahi operasyonlar uygulanarak diş eti çekilmesi durdurularak aynı zamanda tedavisi yapılmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası yolu gösterir.
Diş Teli Fiyatları | Magazin Haberleri