Diş Temizletme Öncesi ve Sonrası!.

Diş Temizletme Öncesi ve Sonrası!.

İçindekiler

İnsanlar için diş bakımı ve sağlığı son derece önemlidir. Bir dişte meydana gelen lekelenmeler ve sararmalar insanların gülüş estetiğine büyük bir zarar vermektedir. Aynı zamanda insanların da canını sıkan bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Ancak bu sorunların çözümü oldukça basittir. Diş temizletme hizmeti sayesinde çok rahat bir şekilde bembeyaz ışıltılı dişlere kavuşabilirsiniz.

Zaman içerisinde dişlerde meydana gelmiş olan plak ve tartarın dişlerden arındırılması gerekiyor. Bu arındırma işleme de diş temizleme denilmektedir. Diş temizleme işleminin en temel amacı dişlerin tamamen bu plak ve tartarlardan arındırılarak daha da parlak bir hale gelmesidir. Böylece bakteriler herhangi bir şekilde dişe zarar vermez ve insanların da diş sağlığını tehdit etmez. Diş eti hastalıkları açısından bu uygulamanın önemi son derece büyüktür.

Diş Temizletme İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş TemizligiDişleri konusunda sorunları olan insanlar rahatlıkla diş temizletme uygulaması yaptırarak istedikleri ışıltılı gülümsemeye kavuşabilirler. Dişte biriken plak ve tartarlar temizlenirken dişin ana yapısına zarar vermeyecek şekilde aletlerin kullanılmasına özen gösteriliyor. Bu aletler ultrasonik aletler ve ince el aletleridir.

Diş temizleme işlemi ilk olarak ultrasonik aletler ile başlanmaktadır. Önce titreşim yolu ile büyük tartarların dişlerden düşmesi işlemi yapılır. Daha sonra da su püskürtülerek ağzın iç kısmının temizliği yapılır. Uygulama sırasında kullanılan cihaz uğultulu bir ses çıkarır ve ağzın iç kısmında bir titreşim meydana getirir. Bu aletlerin uç kısımları hem kavislidir hem de yumuşaktır. Ancak kesici bir alet değildir. Bu nedenle de dişlerinize ve diş etlerinize herhangi bir zarar vermemektedir.

Bu temizleme işleminin uzunluğu da dişlerinizde bulunan tartarın yoğunluk derecesidir. İnce el aletleri ise ultrasonik cihazlar ile yapılan temizleme sonrasında kalan parçaların temizlenmesinde kullanılır. Bunlar ile diş yüzeyi pürüzsüz bir hale gelene kadar gerekli uygulamalar yapılır. İnce el aletleri de insan dişinin yapısına göre tasarlanmış olan aletlerdir. Bu da tüm diş aralarının ve kıvrımlarının sağlıklı şekilde temizlenmesine olanak sağlar.

Diş Temizleme Cila Ve Florür Aşaması

Dişlerin üzerindeki tartar tamamen temizlendikten sonra yüzey kısmında bir pürüzsüzlük meydana gelir. Bu pürüzsüz görünümden sonra da cila uygulanarak gerekli parlaklık dişe kazandırılır. Cilanın uygulanabilmesi için de yine hızı düşük olan ufak bir aleti kullanılır. Dairesel hareketler ile dişlerinizin daha parlak bir görünüm kazanması sağlanır. Diş temizletme aşamasında son kısım ise Florür uygulanmasıdır. Bu Florür köpük, jel ya da macun şeklindedir. Bu uygulama sırasında da yine özel cihazlar kullanılmaktadır. Uygulanan Florür yarım saat dişlerde bekletilir ve sonrasında ağız içinde kalan fazlalıkların tükürülerek çıkarılması sağlanır. Florür yutulmaması gereken bir maddedir. Bu işlem de tamamlandıktan sonra ilk yarım saat hastaların bir şey yiyip içmesi gerekiyor.

Diş Temizliği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişlerde oluşan tartar ve plaklar temizlendikten sonra diş etleri hassas bir duruma gelecektir. Bu süreçte hastaların çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler tüketmemeye özen göstermesi gerekiyor.

Bunlara ek olarak ilk günlerde yine hastaların sigara ve renkli gıdalar da tüketmekten kaçınması son derece önemlidir. Hekimlerin de tartar ve plak birikimi konusunda hastalarını önererek diş bakım alışkanlıklarını buna göre düzenlemesi önemli bir detaydır.

Diş Temizletme Fiyatları

Diş temizletme fiyatları, uygulamaya ve diş kliniğine göre değişme gösterebiliyor. Dişlerinizde yoğun tartar ve plak oluşmuş ise kliniğimizden bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Uzman diş hekimlerimiz aracılığı ile sağlıklı ve ışıltılı gülüşlere kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.