Göz Sağlığı Nasıl Korunur?

Vücudumuzun belkide en hassas organıdır bir çok mucizevi işlevi olan gözümüzü korumak adına yapacağınız katkıların bir o kadar da sınırı yoktur. Gözlerimizin bozulmasını önlemek onları daha iyi korumak adına bir çok yol var bu mucizevi organımızın korunmasına hayatımızın sürekliliği ve kalitesi açısından oldukça önemlidir.

Göz Sağlığı Nasıl Korunur?

İçindekiler

Hala hiç bir teknolojinin gözümüzün bu mükemmel kabiliyetine ve kalitesine ulaşamamış olması bizler için gözlerimizi korumanın ne denli önemli olduğunun bir göstergesi olmalıdır.

Göz sağlığı

Bir çok hastalık ile görme duyumuzun yada gözlerimize hasarı oldukça büyük olabilir. Örneğin yüksek kolesterol sebebi ile gözlerimizde sorun olabilir. Görme konusunda sıkıntılar yaşayabiliriz. Ayrıca diyabet hastalığının bile göz problemlerine katkısı olduğu bilinmektedir. Yediğimiz besinlerin bile gözümüzün görme kalitesi arttırdığı veya düşürdüğü bilinmektedir.  Eğer gözlük kullanıyorsak ve yanlış numara seçimi yapıldıysa bile net görememe problemi yaşayabiliriz. Yüksek tansiyon bir çok insanın görme problemlerinin başında geliyor. Bu hastaların düzenli muayene olarak göz hasarlarını en aza indirmesi gerekir. Çünkü yaşam kalitesine doğrudan etki eden göz yüksek tansiyon hastalarının hayatını zorlaştırabilir çünkü bu hastalığa sahip insanların genel şikayetleri göze perde inme , net görememe , bulanık görme gibi sıkıntılar doğurabilir. Şiddetli göz ağrısı , sarı lekeler , parlak ışığa bakamama gibi problemler yüksek tansiyon hastalarının birincil şikayetleridir.

Tiroid

Tiroidiniz boynunuzda kelebek şeklinde bir organdır. Büyümenizi ve metabolizmanızı düzenleyen bazı hormonları kontrol eder. Tiroidin düzgün çalışmaması, göz kaslarınızın şişmesine neden olabilir. Tiroide bağlı göz rahatsızlıklarında göz, olduğundan daha şiş görünebilmektedir. Şişliğin devam etmesi halinde, göz kapakları geri çekilir ve kurumayla birlikte gözde ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Diyabet

Göz sağlığımızı korumak için yapabileceğimiz şeyler oldukça önemlidir genellikle genetik olan şeker hastalığı yani diyabet kimi kişilerde sonradan fazla şeker tüketimine bağlı olarak insülin sıvısının vücudumuza verdiği zarara bağlıdır. Diyabet hastası kişilerdeki yüksek şeker sebebiyle gözün merkezindeki retina içindeki makula bölgesinin şişmesiyle görme problemleri yaşayabilirler. Diyabet hastası kişiler göz sağlığını korumaya herkesten fazla özen göstermek zorundadır çünkü bu hastalığa sahip kişiler büyük risk altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.