Kış Mevsiminde Yaptığımız Saçlarımızla İlgili Hatalar

Soğuk ve kuru kış havaları, cildinizin en büyük düşmanıdır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde saçınıza da çok uygun değildir. Bunun da ötesinde, saçların zarar görme olasılığını artırabilecek birkaç yaygın alışkanlık vardır.

Kış Mevsiminde Yaptığımız Saçlarımızla İlgili Hatalar

İçindekiler

Kışlık saç bakımı konusunda ne yaptığımızı öğrenmek için doğrudan profesyonellere gittik. Saçınıza yapabileceğiniz en kötü şeyleri öğrenmek için okumaya devam edin.

  • Islak saçlarla dışarıya çıkmak

Bunu daha önce de duymuştunuz: Saçınızı ıslak bırakmayın, yoksa üşütürsün. Kennaland Studio’da renk uzmanı Jehnna Mahoney HuffPost’a verdiği demeçte, “Bunu düşünün – su buza döndüğünde, genişler”. “Saçlar ıslakken ve donma sıcaklıklarında dışarı çıkınca, su kristalleşir ve genişler, saçları fiziksel olarak kırar.”

Sadece, ısı aletlerini her kullandığınızda koruyucu bir sprey kullanın.

  • Nemlendiriciler

Kozmetolog ve Mane Choice için bir eğitimci olan Ebony Bomani soğuk havalarda  “genel olarak, tüm saçlar daha fazla nemlendirici maskeler kullanmalı”, diye belirtmiştir.

Konuştuğumuz tüm stilistler, soğuk aylarda saçınızın sağlıklı kalması için nemlendiricilerin, serumların ve maskelerin bir zorunluluk olduğunu kabul etti.

Saçları besleyen, nemlendiren ve yenileyebilen, kuru hava ve kış koşullarında daha fazla hasar görmesini engelleyen ve bir bariyer görevi gören saç yağlarının büyük bir faydası olacaktır.

  • Yıkama

Çok sıcak su cildinizi kurutabilir, saçınıza ve saç derisine zarar verebilir.

Uzmanlar  saçımızı ılık su ile yıkadığımız zaman , saçın sağlığının korunmasını yardımcı olunacağını ve daha fazla kurumaya neden olunmayacağını belirtmiştir.

  • Şaçları aşırı yıkamak

Saçları çok sık yıkamak; uzmanların belirttiğine göre saçların ve saç derisinin kurumasına neden olabilir. Bu da, pul pul olmuş bir kafa derisi ile kırılgan ve kopan saç telleri anlamına geliyor.

Ayrıca sık yıkama, yağ bezlerinin, yağ üretmekle sorumlu salgı bezlerinin aşırı aktif hale gelmesine neden olabilir, bu da kafa derisinin normalden daha fazla yağma olmasına neden olur.

Saçlarınızı ne sıklıkla yıkmanız gerektiği saç tipinize göre değişir. Uzmanlar; dalgalı saçlar için her iki üç günde bir, kıvırcık saçlar için dört ila beş günde bir ve son derece dokulu saçlar için haftada bir kez yıkamayı tavsiye etmektedir. Ancak, her zaman istisnalar vardır.

Herkesin kafa derisi farklıdır. İnsanların yağlı bir kafa derisi varsa daha sık yıkamak zorunda kalırlar, ancak buna zaten aşırı yıkama neden olmuştur.

  • Çok fazla alkol bazlı ürün kullanmak

Nemi saçınızda tutmak istiyorsanız, alkol bazlı ürünler mutlaka en iyi seçeneğiniz değildir. Bazı saç spreyleri, ısı koruma spreyleri, doku spreyleri gibi alkol bazlı ürünler kesinlikle kış aylarında  saç bakımı çok fazla kullanabileceğiniz bir şeydir. Ancak kış kuruluğuyla mücadele ettiğimizde, bunlardan kaçınmak en iyisidir. Ürün içerik listelerinde  alkol – özellikle etanol (veya etil alkol), propanol, izopropil alkol (veya izopropanol), denatüre alkol (veya alkol denat) ve benzil alkol olarak bulunmaktadır.

Ancak bazı alkollerin, stearil, setearil, miristil, behenil ve lauril alkoller gibi ürünlerin neme yardımcı olduğu bilinmektedir.

  • En iyi şapkayı seçmemek

Tabii ki, şapkalar kışın ısınmanızı sağlayan bir aksesuardır, ancak bazı insanlar şapkaların saçlara zarar verip vermeyeceğini merak etmişlerdir.

Size büyük gelen bir şapka tekrarlanan sürtünmeden dolayı kırılmaya neden olur. Bazı şapkalar kafa derisinin nefes almasına izin vermez. Pürüzsüz, neredeyse ipeksi kalite için sıkı örme kumaşlar veya

Her gün bir gün boyunca giymediğiniz sürece, başınızı nefes alma şansı yakalar.

Yün, pamuk ve benzeri kumaşlarla teması önlemek ya da en aza indirmek için, mümkün olduğunca, ipek ya da saten ile kaplı olan şapkaları tercih edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.