Portakal Yağının Faydaları

Portakal Yağının Faydaları

İçindekiler

Mutfak temizleyici ve karınca önleyici

Kendi portakal yağı temizleyicinizi oluşturmak için bergamot yağı ve su gibi diğer temizleme yağlarıyla birlikte bir sprey şişesine birkaç damla ekleyin Aynı zamanda karıncalar için portakal yağı kullanabilirsiniz, çünkü bu temizleyici aynı zamanda harika bir doğal karınca uzaklaştırıcısıdır.

Düşük kan basıncı

Portakal yağı, yüksek tansiyon için doğal bir ilaçtır ve kan akışını geliştirir ve hipertansiyona karşı savaşır, bunlar kalp hastalıkları için en büyük risk faktörlerinden bazılarıdır. 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, insanların portakal uçucu yağı ve taze hava soluması üzerindeki etkileri karşılaştırıldı. Portakal yağını soluyan insanların hem sistolik hem de diyastolik kan basıncında önemli düşüşler yaşadıklarını bulmuşlardır. Buna ek olarak, portakal yağının solunması sırasında, temiz havanın solunması sırasında olduğundan daha fazla bir “ferahlık hissi” olmuştur.

  • Kan akışını iyileştirme yeteneği nedeniyle, düşük libidoyu iyileştirmek, baş ağrısını azaltmak ve PMS ile ilişkili semptomları azaltmak için de yararlı olabilir.
  • Kan akışını iyileştirmek için karın bölgesine sürülebilecek ev yapımı bir masaj yağı oluşturmak için portakal yağı ile bir taşıyıcı yağ kullanın.

Anti-inflamatuar etkileri vardır

Portakal yağının güçlü anti-inflamatuar etkileri, ağrı, enfeksiyon ve kronik obstrüktif pulmoner hastalıklarla mücadelede etkileri açısından araştırılmıştır. Limon, çam ve okaliptüs yağları dahil olmak üzere birçok popüler anti-enflamatuar yağlar arasında, portakal yağı inflamasyonda en büyük azalmayı göstermiştir. Bu, Avrupa PetrolAraştırmaları Dergisi’nde yayınlanan ve portakal yağı da dahil olmak üzere çeşitli esansiyel yağların antioksidan potansiyelini araştıran bir fertilite çalışmasında belirtilmiştir.

Ağrıyı azaltır

Kas, kemik veya eklem ağrısından muzdaripseniz, portakal yağı, dokudaki şişmeyi artıran inflamatuar yanıtları önlemeye yardımcı olabilir ve bu da onu kemik ve eklem ağrısı için doğal bir çare haline getirir.

2017 yılında yayınlanan randomize bir klinik çalışma, portakal yağı aromaterapisinin, bir hastanenin acil servise kemik kırıkları nedeniyle başvurduğu hastalara olan etkilerini araştırdı. Araştırmacılar, bir yastık üzerine sadece dört damla portakal yağı koydular. Eski uçucu yağ infüzyonu olan ped, her saat başı bir yenisi ile değiştirildi ve hastaların en az altı saat boyunca her saat başı ağrı ve vital bulguları kontrol edildi.

Genel olarak araştırmacılar şu sonuca varıyor: “Portakal yağı ile aromaterapi, kırık ekstremite olan hastalarda ağrıyı hafifletebilir ancak yaşamsal belirtilerini etkilemez. Bu nedenle, portakal yağı ile yapılan aromaterapi, bu hastalarda tamamlayıcı bir ilaç olarak kullanılabilir.

Portakal yağı ayrıca ağrı toleransını arttırmak ve ağrınız ya da rahatsız olduğunuzda daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için yararlı olan daha olumlu bir ruh hali geliştirir. İnflamasyonu azaltmak için ağrılı kaslara veya şişmiş bölgelere taşıyıcı yağ ile karıştırılmış portakal yağı uygulayın.

Anksiyeteyi azaltır ve ruh halini düzeltir

Portakal yağının canlandırıcı ve sakinleştirici olduğu kanıtlanmıştır. Aromaterapistler ve doğal sağlık pratisyenleri portakal yağını yüzyıllardır hafif bir sakinleştirici ve doğal bir antidepresan olarak kullandılar.

2014 yılında yapılan bir araştırmada, portakal ve gül yağları kullanılarak koku alma uyarılmasının fizyolojik ve psikolojik rahatlamayı tetiklediği bulunmuştur. Çalışma, portakal ve gül esansiyel yağının prefrontal korteks aktivitesi üzerine etkilerini araştırmış ve 20 kadın katılımcı beyninde uyarım veya gevşeme düzeylerini ortaya çıkarmıştır.

Kadınların yarısı 90 saniyeliğine portakal ve gül yağı difüzyonuna maruz kaldıktan sonra, kontrol grubuna kıyasla beyindeki sağ prefrontal kortekste oksihemoglobin konsantrasyonunda önemli bir düşüş yaşadılar ve bu da “doğal duygular ve huzur” da artışla sonuçlandı.

Portakal yağını duş ya da parfümünüze bir miktar daha eklemek veya doğrudan solunması ruhunuzu dindirebilir ve rahatlama sağlayabilir. Portakal esansiyel yağının, beyindeki duygusal tepkileri çabucak uyandıran koku alma sistemi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Daha iyi uyku sağlar

Araştırmalar, portakal yağının hem canlandırıcı hem de sakinleştirici olduğunu gösterdiğinden, uzun bir günün ardından sinirlerinizi yatıştırmak için harika bir kokudur. 2015 yılında yayınlanan esansiyel yağların sistematik bir incelemesi, uykusuzluk için yararlı yağlar listesinde tatlı portakal yağını da içerir.

Cilt koruyucudur

Portakal yağını cilt için kullanabilirsiniz. Narenciye meyvelerinin cildin korunmasına ve iyileştirilmesine yardımcı olan yüksek düzeyde C vitamini sağlamasıyla, portakalın en iyi C vitamini gıdalarından birini oluşturduğu bilinmektedir.

Portakal yağı, diğer turunçgil yağları gibi, meyvenin kabuğundan elde edilir ve araştırmalar portakal kabuğunun, meyvenin kendisinden bile daha yüksek C vitamini seviyeleri içerdiğini gösteriyor. Yani bu, portakal esansiyel yağının, yüksek C vitamini içeriğinin kolajen üretimini teşvik etmesine yardımcı olabileceği, kırışıklıklar ve koyu lekeler gibi yaşlanma belirtileriyle savaşmak için çok yararlı olduğu anlamına gelir.

Cildinizde portakal yağı kullanabilir misiniz? Yüzünüze bir taşıyıcı yağ ile birlikte çok az miktarda portakal yağı uygulayabilirsiniz, ancak önce herhangi bir olumsuz reaksiyondan kaçınmak için bir cilt testi yapın. Günlük yağı ve çay ağacı yağı gibi diğer cilt iyileştirici yağlarla birleştirmeyi deneyin.

Akneyi yok etmede etkilidir

Portakal yağının, akneye neden olan bakterilerle etkili bir şekilde savaştığı gösterilmiştir.Artık anti-mikrobiyal dirençli bakteriyel suşların kırılmaya neden olduğunu görmemizden dolayı, aknede bir ev ilacı olarak kullanmak için portakal yağı gibi daha sağlıklı ve doğal çözümler bulmak gereklidir.

Akneden etkilenen bölgeye bir pamuk topunun üzerine hindistan cevizi yağı ile birlikte küçük bir miktar portakal yağını karıştırarak kullanın. Sivilce kaynaklı kızarıklık, ağrı ve şişlik için ticari akne tedavilerinin çoğunda bulunan kimyasal maddelere maruz kalmaktan da kurtulursunuz. Sardunya yağı veya tarçın yağı gibi diğer güçlü yağlarla kullanmayı deneyin.

Doğal ağız ve dişeti koruyucusu

Portakal yağının bakteri üremesine karşı savaşabilme özelliğine sahip olması nedeniyle diş ve diş etlerini enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olabilir.

Kanserle savaşır

Portakal kabuğu yağının yüzde 90’ından fazlasını içeren D-limonen, birçok hayvan çalışmasında tümör büyümesini azalttığı gösterildiğinden güçlü kemo-önleyici aktiviteye sahip olan bir monoterpendir. Araştırma, monoterpenlerin meme, deri, karaciğer, akciğer, pankreas ve mide kanserini bloke ettiğini düşündürmektedir.

Karsinogenez ile savaşma yeteneği muhtemelen Faz II karsinojen metabolize edici enzimlerin indüksiyonuna bağlı olarak kanserojen detoksifikasyonuna neden olur. Monoterpenler ayrıca apoptosis ve büyüme düzenleyici proteinleri uyarmaya yardımcı olur.

Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırması Dergisi’nde yayınlanan bir 2010 çalışmasına göre, portakal yağı insan akciğer ve kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını durdurmaya etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Bunun nedeni, portakal yağının hidroksillenmiş polimetoksiflavonlarından (özellikle narenciye bitkilerinde bulunan bir grup flavonoid bileşikleri), hücre proliferasyonu ve apoptoz ile ilgili anahtar sinyal proteinlerini modüle etmesinden kaynaklanmaktadır.

Indian Journal of Experimental Biology tarafından yapılan bir başka çalışmada , portakal yağı, tümörün büyümesini baskılayabildiğini gösterdi, çünkü karaciğerin detoksifikasyon fonksiyonlarını, sinir sinyalini ve hücresel gençleşmeyi arttırdı. Beş buçuk aylık bir süre boyunca portakal yağı uygulanan sıçanlar, karaciğerlerinin ağırlığı kullanılarak izlenen portakal yağının kemo-önleyici etkilerini sergiledi. Portakal yağı uygulaması, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, karaciğer ağırlıklarının azalması, hücreler arası boşluk bağlantı komplekslerinin artması ve hücre yoğunluğu ve polaritesinin artması ile sonuçlanmıştır.

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal yağından en fazla faydayı elde etmek için, portakalın gerçek kabuğundan soğuk preslenmiş bir yöntemle elde edilmiş olanı arayın. Bu, işleme ve buhar damıtma sırasında kolayca tahrip olabilen ısıya duyarlı antioksidanları ve aktif bileşenleri korur.

Ekstrakt, içinde bulunduğu ortama maruz kalan portakalın dış tabakasından geldiğinden, kimyasal toksisiteyi önlemek için organik, soğuk preslenmiş portakal yağı bulma da önemlidir. Bu tip pestisitler veya herbisitler kullanılmadan yetiştirilen portakalların kabukları kuvvetlice sıkılarak yapılır.

Portakal yağı gerçekten çok yönlüdür ve neredeyse tüm diğer yağlarla iyi gider, bu nedenle gevşeticiler, uyarıcılar, temizleyiciler ve afrodizyaklar da dahil olmak üzere her türlü yağ karışımında bulunur. Tarçın, yenibahar, anason, fesleğen, bergamot, adaçayı, okaliptüs, günlük, sardunya, zencefil, sandal ağacı, yasemin ve karanfil yağı ile birleştirmek için gerekli bazı temel yağlar.

Evde portakal yağını güvenle kullanmak için çeşitli yöntemler vardır:

  • Aromatik:  Bir difüzör kullanarak evinize yağı dağıtabilir ya da yağı doğrudan soluyabilirsiniz. Doğal bir oda spreyi yapmak için, su ile birlikte birkaç damla yağı püskürtme şişesine koyun.
  • Topikal: Cildinize portakal yağı uygulamadan önce, 1: 1 oranında hindistan cevizi veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Portakal yağına karşı reaksiyonunuzun olup olmadığını öğrendikten sonra, sıcak bir banyoya, losyona veya vücut şampuanına birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz.
  • Dahili olarak:  Portakal yağı için sadece çok yüksek kaliteli, organik “tedavi edici” marka kullanmanız önerilir. Suya bir damla ekleyebilir ya da bal ile veya bir smoothie ile karıştırılarak besin takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Bu, şişkinliği azaltmaya yardımcı olur ve içten dışa sindirim ve detoksifikasyonu artırır.

Portakal Yağı Yan Etkileri ve Etkileşimleri

Çok güçlü olduğu için, yağı doğrudan kullandığınız zaman ciltte reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle az miktarda alın ve herhangi bir kızarıklık, şişme yaşamadığınızdan emin olun. Yüzünüz gibi daha hassas bölgeler üzerinde kullanmadan önce küçük bir cilt parçasında (örneğin önkolunuz) bir “deri yama testi” yapmak iyi bir fikirdir.

Portakala veya diğer turunçgillere karşı alerjiniz varsa, hem içten hem de dıştan ciddi reaksiyonlara neden olabilen portakal yağı kullanmamalısınız. Çocuklarınız üzerinde topikal olarak kullanırken veya hamile iseniz, ilaç kullanırken veya tıbbi bir durumda dikkatli olun.

Esansiyel yağlar güçlüdür ve diğer ilaçlarla etkileşime girer, bu nedenle portakal yağının kanser, kalp hastalığı, karaciğer hasarı veya cilt rahatsızlıkları gibi mevcut bir sağlık durumunu nasıl etkileyeceğinden emin değilseniz doktorunuzla konuşun.

Akılda tutulması gereken bir diğer husus da, narenciye yağlarının, cildin UV ışınlarına maruz kalmasının etkilerini arttırabilmesidir. Yağı cildinize uyguladıktan sonra 12 saate kadar direk güneş ışığından veya UV ışınlarından kaçınmak iyi bir fikirdir, böylece yanığa maruz kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.