SEO Uzmanı – Sıralama Savaşları

Google, Yandex, Bing veya diğer arama motorları belirli algoritmalar ve kurallar çerçevesinde sıralamalar yapmaktadır. İnsanlar gibi düşünün. En başarılı insanlar en çok anılanlar gibi gözükür, en çok anılanlar en iyi reklamı yapanlardır. 

SEO Uzmanı – Sıralama Savaşları

İçindekiler

GÜNÜMÜZDE SEO UZMANI OLMAK

Aslında hepimiz yeni başladık, gruplarda ve forumlarda genellikle eskiden biz diye bahsederiz. Bu bizim egomuzdan kaynaklanır. Bir inancım var biraz kibir ve ego olmadan bu mesleklerde başarılı olmak zor. Çünkü zaten masa başı bir iş ve geliri yıllar yıllar sonra stratejik çalışmalar ile alınmaktadır. Bu süreç bir çok kişi için en başarılı olanlarımız bile bilgisayar başında oyun oynuyormuşluk gözü ile görmektedirler. Yaptığımız işi övmezsek, çocuk ve sorumsuz gibi gözükürüz. Bunun için zeka ve strateji SEO uzmanı olmanın temellerini oluşturur.

Arama motorları belirli düzen ve algoritmalara göre veritabanında bulunan sayfaları sıralandırmaktadır. Her Seo uzmanının kendine göre belirli kaynakları ve stratejileri bulunmaktadır. Google algoritmaları temelleri bazen değişmektedir ve güncelliği takip etmek gereklidir. SEO temellerine uygun şekilde sayfaların düzenlenmesi ve optimize edilmesi gereklidir. Bir sitenin üst sıralara çıkması için yapılan tüm çalışmasını yürüten uzmanlar belirli kaynakları okuyarak ezber yaparak öğrenirlerse sadece ezberci eğitimin kölesi olacaklardır. 

Buldukları SEO eğitimi kitaplarını okuyup kendilerince uzman olan ve 3 5 terim öğrenerek backlink kasan DA. PA. artırırsam sitem yükselir, Sitemin hızı artarsa daha kaliteli olurum gibi izlenimi olan kullanıcılardan başka birşey olamazsınız. Kendi fikriniz ve stratejiniz yoksa dijital dünyadaki bütün siteler klonlaşır ve birbirinin aynı siteler haline dönüşürlerdi. Deşifre bunlardan farklı bir yol izlemekte ve tamamen kurallar dışı olan SEO Anarşi yöntemi ile yönetilmektedir.

Seo, kendi içerisinde ve yapan kişiler tarafından değerlendirilen sürekli bir test aşamasında olan karmaşık bir yapıdır. Bunu sadece Başlık uzunlukları, Etiket kullanımları, Anahtar kelime yoğunluğu vs olarak değerlendiremezsiniz. Site içi seo ne kadar gerekli olsada çalışmaların bütün eğlencesi Dış seo yapımında.

Rakipler analizi ve sitenizi daha çok sevmek. Rakibiniz tek olamamlı ve hedefiniz her zaman yüksekler olmamalı. Güç kazanmak diye bir şey duydunuz mu? SEO uzmanı stratejik düşünmeyi bilmek zorunda. Barzo gibi backlink kasarsan elindekini kısa zamanda kaybedeceğini de bilmelidir.

. . .

GÜÇLÜ SEO UZMANI, GÜÇLÜ BİR SİTE DEMEKTİR

Neler yapmak istediğini bilmen gerekli, nasıl yapacağını ve ne için yapacağını biliyor musun? Çalışmalarını yaparken ne için yapıyorsun. Dijital Stratejist olmak demek bu çalışmaları yaparken nasıl bir yol izlediğini ve hangi yolların seni daha güzel sonuçlara çıkaracağını öngörmektir.

Çalışmalar için kaynak üretmek gereklidir, bu kaynaklar bazen content bazen kullanıcı tabanlı kaynaklardır. Bunaları uzun yıllar boyunca elinde tutabilecek ve yönlendirerek dahada artıracak gücünüz olması gerekli. Basit anahtar kelimelerde daha üst sıralara çıkmak sizi en iyiler arasında sokmaz. Ve bu dijital dünyada bir ekip veya aile olma düşüncesinden vazgeçmelisin. Eğer savaşacaksan tek başına olmalısın. Arkanı dönüp abi, hocam kelimelerini kullanıyorsan zaten o forumlarda gördüğünüz sürekli soru soran içerisinde araştırma isteği olmayan insanlardan fazlası olamayacaksınızdır. SEO uzmanı olmak için bu kadar çaba göstermene gerek yok, zaten ilerde vazgeçeceksin.

. . .

Kendisini SEO uzmanı olarak anlatan bir çok kişinin temel açıklaması ‘Google’da ne kadar çok tıklanırsan o kadar üste çıkarsın.‘ açıklamasıdır. Bu kadar basit bu kadar aciz bir tanım görmek beni utandırıyor. Bu mantıkla bakıldığında sıralamalar hiç bir şekilde değişmezdi. Tabiki tıklamaların etkisi vardır ama bu sadece yer sağlamlığının yüzdesinin bir kısmıdır. Eğer SEO sadece tıklama sayısına orantılı şekilde ilerleseydi sayfa sonlarında olan kişilerin zirveye çıkma şansı olmazdı.

Gerçek bir seo uzmanı zaten bir şekilde bu tıklama oranlarını aşmanında bir yolunu bulmak zorundadır. Ne diyeceksiniz müşteriye, zirvedeki site çok tıklama oluyor onu geçemeyiz mi? Eşinize dostunuza google araması yaptırarak günde 10k tıklamamı göndereceksiniz sayfa sonunda olan sitenizi. Bu insanlar birde seo’nun en iyileri olarak bilinmektedir. Bu mantıkta gelişen çocukalarda uzman oluyorlar 3 günde.

-Organik Google tıklama botları kullanın hemen çıkarsınız.

Stratejinizi geliştirin, kitapları okumaktan çok testler yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.