WordPress Haber Sitesi Yapmak

WordPress Haber Sitesi Yapmak

İçindekiler

WORDPRESS İLE HABER SİTESİ NASIL YAPILIR?

Haber sitelerinin bloglardan en büyük farkı daha hızlı bir içerik akışı olmasıdır, güncel içeriklerin sürekli girildiği ve gündemin takip edildiği platformlar oluşturulmaktadır. Bir çok kişiye ulaşabilmek için bir çok kategori oluşturulur bunun için biraz daha kategorize edilebilir ve kısımsal olarak yerleştirilebilir tasarımlara ihtiyacınız vardır. WordPress kurulumu hakkında bilginiz yoksa konuyu inceleyin!.

Haber Teması olarak bir site kuracaksanız, yada wordpress tabanlı bir site için tema arayışındaysanız zaten pek bir seçeneğiniz olmuyor. Türkiyedeki haber siteleri genel olarak tek mantık üzerine odaklanmışlardır. Haber manşeti olması zorunlu gibi görülmektedir. Bunun için haber temalarının en çok tercih edileni olan TheWP temalarını kullanmanız gerekecektir.

İkinci olarak tercih edebileceğiniz temalar arasında performansı ile Poyraz gelmektedir. Bir çok WordPress tema içeriği ile sektörde çok bilinenlerden birisi diyebilirim. WordPress haber sitesi yapmak için pek kasmanıza gerek yok site bir şekilde yapılır, ama asıl önemli olan onu performanslı bir şekilde idare etmektir.

Çünkü, haber siteleri veritabanı olarak çok fazla dolu olacağı için basit bir hosting üzerinde barındırmanız kesinlikle olmaz, binlerce haber sonrasında siteniz ve SQL iletişimi zorlanacak güçlü sunuculara ihtiyaç duyacaksınız. Bu şimdilik yeter demek sizi yarı yolda bırakabilir. Optimizasyonlara bunu göz önünde bulundurarak önem vermelisiniz.

WORDPRESS HABER SİTESİ FARKLILIKLARI

WordPress genel kullanım amacı blog yönetimi tabanlı olduğu için olabildiğince sadeliğe önem vermektedir. Ama haber siteleri kategoriler, kategori içinde manşetler, sürmanşetler, flash haberler, haber içerisinde önerilen haberleri, son dakika haberleri veya özel atanmış bölümler gibi bir çok farklı ayarlar gerektirmektedir. Bunlar WordPress haber teması için yapım aşamasında özellikle eklenmekte ve optimize edilmektedir. Haber temalarının normal blog temalarından en büyük farkı bunlardır. Daha geniş kapsamlı ve daha fazla uzuv bölgeye eklemeler ve yönetimler yapılabilmektedir. Bir haberin nerede çıkacağını belirli kutucuklar yardımı ile işaretlenir, haberlere özel resimler eklemek gibi müşterilerin özel isteleri vardır. Geliştiriciler özellikle bunu manşetlerde özel resimler atanabilmesi için WordPress haber sitesi içine entegre ederler. Bu özellik neredeyse bütün temalarda bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.