Çocuk Burun Kanaması Nedenleri

Çocuk Burun Kanaması Nedenleri

İçindekiler

İnsan vücudunda burun organı, koku alma duyusu olmakla birlikte aynı zamanda insanların solunum organı olmaktadır. Dolayısıyla da burnun tıkalı olması ya da burun kanaması insan sağlığı için büyük derecede zorluk teşkil etmektedir. Nitekim bu durum çocuklarda daha büyük önem arz etmektedir.

Özellikle çocuklarda burun kanaması gibi durumlar mutlaka göz ardı edilmemeli ve çocuk burun kanaması nedenleri üzerine mutlaka uzmanlara gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.  Çocuklarda meydana gelen ve sık sık tekrarlanan burun kanaması nedenleri saptanmadığı takdirde birçok hastalığın habercisi olabilmektedir.

Çocuklarda Vitamin Eksikliği Burun
Kanamasının İlk Nedeni Olabilir

            Vitaminler gerek yetişkinler için gerek çocuklar için sağlık açısından oldukça önemlidir. Vitaminlerin vücutta eksik olması durumunda vücutta birçok hastalık baş gösterirken bu eksiklik çocuklarda daha hızlı ve yoğun bir şekilde kendisini gösterebilmektedir. Dolayısıyla da çocuklarda burun kanamasının temel nedenlerinden bir tanesi de K vitamini eksikliği olmaktadır.

Kanın pıhtılanmasında K vitamini oldukça etkili bir vitamindir. Yetişkinlerde olabileceği gibi çocuklarda da K vitamininin eksik olması durumunda burun kanaması yoğun bir şekilde görülmektedir. Çocuklarda K vitamini eksikliğini gidermek ve K vitamini takviyesi yapmak için yeşil sebzeler, yulaf ve buğday gibi tahıllar tüketilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Burun Kanaması
Bu Hastalıkların Habercisi Olabilir

Çocuklarda burun kanamasının nedenleri altında çoğu zaman bir takım hastalıklar yatmaktadır. Erken lösemi yani diğer adı ile kan kanseri hastalığının çocuklarda en erken belirtisi olmaktadır. Çocuklarda burun kanaması ile kendisini gösteren hastalıklardan bir diğeri ise hemofili hastalığı olmaktadır. Kan pıhtılaşma sorunu ile yakından alakalı olan hemofili hastalığının çocuklarda ilk belirtisi yoğun burun kanaması olmaktadır.

Çocuklarda burun kanamasının habercisi olduğu hastalıklardan bir diğeri ise aon willebrand hastalığı olmaktadır. Genetik bir hastalık olan bu hastalığın da çocuklarda görülme oranı oldukça yüksek olmasıyla birlikte burun kanaması belirtisinin görüldüğü hastalıklardan birisi olmaktadır.

Ayrıca çocuklarda aplastik anemi hastalığı yani diğer adı ile aşırı kansızlık da yoğun burun kanamasına ortam hazırlayan ciddi hastalıkların başında gelmektedir. Dolayısıyla da çocuklarda burun kanaması basit bir sorun olmamakla birlikte hastalıkların habercisi olabilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.