Oruç Tutarken Kilo Vermek

Oruç Tutarken Kilo Vermek

İslam dininin şartlarından biriside oruç tutmaktır ve oruç tutmak her Müslümanın görevidir. Oruç tutarken insanlar 16 saat ve daha fazla saat aç kalıyorlar ve bu neticede insanların mideleri ve vücutları dinlenmiş oluyor.

oruçken kilo verilir mi

Günlük hayatta her an bir şeyler yediğimizi göze alırsak ve midemiz sürekli çalıştığı için insanlar pek çok mide sorunuyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Oruç ise bu sorunları en aza indirgeyip, 1 ay süresince daha sağlıklı bir vücut için zemin hazırlıyor ancak, Ramazan ayında yemek kadar sağlıklı yemekte önemlidir.

Bu ayda bazı insanlar oruç tutarken kilo vermek isterler. Bu aslına bakacak olursak mümkün ama dikkat edilmesi gereken birçok unsuru içerisinde barındırıyor. Burada en önemli unsur ise, sahurda ve iftarda hangi besinlerden yememiz gerektiğidir.

Sahur gecenin bir yarısı yenen bir yemek olduğu için, gece yenen yemekler insanlarda kilo artırımına neden oluyor. Bu neticede sahurda olabildiğince az yemek gerekir ancak, az yemek derken sizi gün boyu tok tutabilecek besinlerden yemeniz gerekmektedir. Daha çok tahıl ağırlıklı olan bu besinler az kalorili olmakta ve sizlerin gün boyu tok durmanıza yardımcı olmaktadır. Bu yolla da sahurda daha az kalori alıp daha fazla tok durabilirsiniz.

fit vücut kadın

Bir diğer unsur ise, sahurda kahvaltılık ürünler tüketmektir. Kahvaltılık ürünlerin kalorisi az olacağı için, sizlere daha faydalı olacaktır. İftara gelindiğinde insanın bünyesi uzun süre aç kaldığı için, bir anda yükleme oluyor ve buda sizlerin kilo artırımına neden oluyor. Oruç tutarken kilo vermek, aynı zamanda şeker barındıran ürünlerden uzak durmayı gerektirir. Şekerli ve bol yağlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız ve sahurda öncelikli çorba içmeye özen göstermelisiniz.

Bu konulara dikkat etmek kilo vermeyi büyük ölçüde artırır ve sizlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Sahurda ve iftarda yukarıda belirtildiği gibi fazla yükleme yapmadan, daha az kalorili yiyeceklere yönelinmelidir.

İftardan sonra Teravih namazı kılmak sizlere faydalı olacaktır ve dini görevinizi de yerine getirmiş olursunuz. Oruç tutarken kilo vermek için bir diğer önemli unsur ise, iftardan sonra yürüyüş ve spor yapmaktır.

. . .

Vücut sağlığı için bir çok bilgiye ulaşabileceğiniz SAĞLIK kategorisini inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası yolu gösterir.